Przez te błędy ogórki kiszone wychodzą puste w środku. Jak tego uniknąć?

Kiszenie ogórków, wbrew pozorom, nie jest taką łatwą sprawą, jakby się mogło zdawać na pierwszy rzut oka. Wystarczy jedno niedopatrzenie, aby proces ich fermentacji został zaburzony, a nasze przetwory wyszły puste w środku i pozbawione smaku oraz walorów odżywczych. Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych sposobów, aby temu skutecznie zapobiegać.

Ogórki kiszone to jedne z najpopularniejszych przetworów na zimę. Dlatego warto zawczasu zabrać się za ich przygotowanie, aby móc również w zimniejszych porach roku cieszyć się ich smakiem. Z drugiej strony, często zmagamy się z problemem pustych w środku kiszonych ogórków. Dlaczego tak się dzieje?

Zobacz wideo Nowy sposób na ogórki małosolne. Zrób je na sucho!

Przeczytaj więcej na stronie głównej Gazeta.pl.

Najczęstsze przyczyny zepsucia się ogórków po ukiszeniu

Najczęstszy powód, dla którego ogórki wychodzą puste w środku, to zwlekanie z ich ukiszeniem. Ogórki zbyt duże i przeleżane przez kilka dni od momentu ich zakupienia już nie nadają się do kiszenia. Dlaczego? Otóż wraz z upływem czasu tracą wodę i elastyczność, dlatego najlepiej zabrać się do kiszenia zaraz po ich zakupieniu. Inną dość prozaiczną przyczyną psucia się ogórków kiszonych jest nieprawidłowy sposób ich układania w słoiku - muszą być układane ciasno, w przeciwnym wypłyną na powierzchnię, co już zaburza proces ich fermentacji.

Jak zminimalizować ryzyko zepsucia się kiszonych ogórków?

  • Przede wszystkim uważnie i starannie dobierajmy ogórki. Najlepiej nadają się do tego małe i średniej wielkości, jędrne sztuki - co za tym idzie, tylko sprawdzony dostawca może zapewnić najlepszą jakość swoich produktów. Najlepiej, aby był to rolnik prowadzący uprawę ekologiczną.
  • Przed ukiszeniem należy starannie umyć i oczyścić warzywa: można również spróbować namaczania ich przez kilka godzin w chłodnej wodzie, co powinno dobrze wpłynąć na ich jędrność.
  • Trzymajmy ogórki w chłodnym zacienionym miejscu - niskie temperatury wpływają korzystnie na zachowanie właściwości odżywczych produktów żywnościowych, wysokie przyspieszają ich psucie się.

Haps.pl jest dla Was i dla Was piszemy o kulinariach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o: