Jak pozbyć się robaków z owoców sezonowych? Skuteczne metody na szkodniki, które odbierają chęć jedzenia

Prawdziwą udręką i zmorą są szkodniki, które żerują na roślinach, w tym owocach. Niestety często zdarza się, że kupimy robaczywe sezonowe produkty takie jak truskawki, maliny, śliwki czy czereśnie. To nie tylko zniechęca nas do zakupów, ale także odbiera całkowici apetyt. Są jednak metody, które pozwolą pozbyć się tego przykrego problemu.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Robaczywe owoce odbierają apetyt i zniechęcają do zakupów na targach i straganach. Niestety szkodniki to częsty problem zarówno rolników jak i klientów. Nieproszonych gości najczęściej znajdziemy w malinach, czereśniach, śliwkach czy truskawkach. Jeśli chcesz temu zapobiec, sprawdź nasze sprawdzone metody. 

Jak pozbyć się robaków z owoców sezonowych? Liczy się zapobieganie

Sezon na świeże warzywa i owoce trwa. Obecnie na straganach i bazarkach królują truskawki, maliny i czereśnie. Z kolei w lipcu rozpoczną się zbiory wczesnych wiśni oraz jagód. A sierpień przyniesie zaś śliwki. Miłośników owoców nie brakuje - poza wyśmienitym smakiem to także bogate źródło witamin i cennych minerałów. Niestety często zdarzają się nieproszeni goście. Robaczywe owoce to zmora, która odbiera apetyt i powoduje niechęć. Nikt przecież nie lubi znaleźć w środku soczystego owocu białego robaka.

Walka ze szkodnikami roślin to pierwsza metoda, która zapobiegnie ten nieapetyczny problem. Dla plantatorów, rolników czy domowych ogrodników walka ze szkodnikami to spore wyzwanie. Działania wielu owadów doprowadzają nie tylko do słabszych plonów, ale mogą znacznie osłabić roślinę oraz prowadzone od wielu lat uprawy. Kluczem do sukcesu niekoniecznie muszą być pestycydy czy szkodliwe nawozy, pomocna może okazać się profilaktyka, częste kontrolowanie upraw, odpowiednie zabiegi czy zwalczanie najmniejszych oznak szkodników. Dla osób, które mają swoje małe uprawy, polecamy opryski na rośliny z wykorzystaniem kuchennych składników.

Więcej informacji znajdziesz w naszym artykule: Ekologiczny oprysk z drożdży to alternatywa dla środków ochrony roślin. Jak go zrobić?

Zobacz wideo Jak mrozić owoce? Jak usunąć plamę z truskawek? Jak pozbyć się pestek z czereśni? Rozwiązujemy letnie problemy

Sposoby na robaczywe owoce. O tym pamiętaj, przed wizytą na bazarku

Najlepszym sposobem, by nie trafić na robaczywe owoce, jest ich odpowiednie sprawdzenie przed zakupem. Jeśli coś nas niepokoi i wzbudza jakiekolwiek podejrzenia lepiej zrezygnować i wybrać innego sprzedawcę. Przed wybraniem śliwek dokładnie je obejrzyj - jeśli mają plamy czy dziurki świadczy to, iż w środku mogą być robaki. Niestety w przypadku czereśni, malin i truskawek jest trochę trudniej - owoce są małe i ciężko określić ich faktyczny stan. Ponadto częstym problemem mogą być jaja owadów, których nie widać gołym okiem. 

Aby pozbyć się robaków z zakupionych już owoców, można skorzystać ze sprawdzonej metody z wodą i solą. W roztworze śmiało możemy płukać czereśnie i truskawki - pozostawamy je w solance na około godzinę. W tym czasie nasionnice będą chciały wydostać się ze środka i utoną w płukance. Ta metoda pomoże również na robaki w wiśniach. Mniejsze owoce wystarczy opłukać pod zimna wodą i dokładnie wysuszyć przed spożyciem. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.