Aromatyczna pasta z pieczonego czosnku - wyśmienity dodatek do pieczywa. Sprawdzi się także jako dip

Idealnym dodatkiem do świeżego pieczywa lub innych przekąsek jest aromatyczna pasta z pieczonego czosnku. Poza niesamowicie bogatym smakiem to także doskonałe źródło witamin, które m.in. wspomagają odporność. Świetnie sprawdzi się również jako składnik sosów, czy zup.

Więcej smacznych przepisów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Pasta z czosnku to wyjątkowe smarowidło, które warto wypróbować w swojej kuchni. Świetnie sprawdzi się nie tylko jako dodatek do pieczywa, można nią także zastąpić popularne dipy i podać w towarzystwie tortilli, nachosów, czy pokrojonych w słupki warzyw. 

Pasta z pieczonego czosnku - wytrawny i aromatyczny rarytas

Czosnek bez wątpienia jest jednym z bazowych produktów, bez którego wiele potraw nie smakowałoby tak pysznie. Ostry smak i intensywny aromat nadaje daniom charakteru. Ponadto warzywo ma cały wachlarz właściwości prozdrowotnych - działa antybakteryjne i jest uważane za naturalny antybiotyk

Przypisuje mu się także właściwości obniżające ciśnienie krwi. Ponadto czosnek jest bogaty w witaminy B1, B2, PP, C i A. Skrywa także istotne dla naszego organizmu minerały takie jak:  potas, magnez i wapń.

Czosnek jest niezastąpionym dodatkiem do wielu dań, jednak można go potraktować także jako bazowy składnik podany na grzance czy bagietce. Przygotowana z niego pasta pasuje niemal do wszystkiego. Śmiało możemy użyć jej do sosów, podać z pieczonymi warzywami, potrawami z grilla czy jako dip do słonych, wytrawnych przekąsek. 

Zobacz wideo Czosnkowe supełki

Przepis na kremową pastę z pieczonego czosnku

Składniki:

  • 5 dużych główek czosnku,
  • 2 łyżki oliwy z oliwek,
  • sok z cytryny,
  • łyżeczka sproszkowanej wędzonej papryki,
  • świeże zioła do posypania,
  • świeżo mielony pieprz,
  • sól. 

Sposób przygotowania: 

  1. Piekarnik nagrzewamy do 240 stopni. 
  2. Czosnek pozbawiamy zewnętrznych łupin, a jego wierzchołek przecinamy tak, by czubki ząbków były widoczne. Warzywo przekładamy do naczynia żaroodpornego lub szczelnie zamykamy w folii aluminiowej.
  3. Pieczemy przez 30 minut. 
  4. Czosnek pozostawiamy do wystudzenia, delikatnie obieramy z łupin i przekładamy do miseczki. 
  5. Warzywo łączymy z oliwą i przyprawami - starannie rozgniatamy widelcem i mieszamy. 
  6. Gotową pastę z czosnku dekorujemy świeżymi ziołami i gotowe!
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.