Agrest - przetwory idealne do deserów i wypieków. Trzy pomysły, których musisz spróbować

Domowa spiżarnia pełna letnich rarytasów to prawdziwy skarb. Wystarczy odpowiednio skomponować sezonowe produkty, by cieszyć się ich smakiem cały rok. Jednym z nich jest agrest, a przetwory z niego przygotowane smakują obłędnie. Wyjątkowy, lekko kwaskowaty smak będzie idealnie pasował do pieczywa, domowych wypieków, czy gofrów.

Więcej smacznych przepisów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Sezonowe owoce i warzywa szczelnie zamknięte w słoiczkach są od dawna stałym elementem naszych spiżarni. Przygotowanie przetworów jest bardzo proste, a efekt zadowoli największych smakoszy. To także świetny sposób na domowe zapasy i prawdziwy powód do dumy każdego kucharza. 

Jak przygotować przetwory z agrestu? 

Agrest to owoc niezwykle popularny w domowych ogródkach. Nic w tym dziwnego, uprawa nie jest wymagająca, a efekty wyjątkowo smaczne. Aromatyczny, okryty aksamitną skórką owoc, doskonale orzeźwia ze względu na swój lekko cierpki smak. Jest bogaty w witaminy oraz inne składniki wykazujące działanie prozdrowotne. Poza szerokim wachlarzem cennych minerałów jest bardzo smaczny i chętnie wykorzystywany w wielu deserach, wypiekach i przetworach. 

Domowe przetwory sprawiają, że możemy w dowolnej chwili przenieść się smakiem do letnich dni i sezonowych produktów, które uwielbiamy. Owocem chętnie wykorzystywanych do dżemów, soków, musów czy galaretek jest agrest, który dzięki wysokiej zawartości pektyn wykazuje naturalne właściwości żelujące. Przygotowanie jest bardzo proste, jednak kluczowe dla smaku może się okazać odpowiednie dobranie owoców - najlepiej wybrać te z własnej uprawy lub od sprawdzonych dostawców, właściwa pasteryzacja i przechowywanie. 

Zobacz wideo Sezon w pełni. Jak pasteryzować przetwory?

Przepisy na dżem z agrestu

Składniki: 

  • kilogram agrestu,
  • 100 ml wody,
  • 500 g cukru.

Sposób przygotowania:

  1. Agrest oczyszczamy z ogonków i dokładnie myjemy.
  2. 2/3 owoców przekładamy do dużego garnka. Agrest rozgniatamy tłuczkiem, zasypujemy cukrem i pozostawiamy na 2-3 godziny pod przykryciem.
  3. Następnie do miazgi z agrestu wlewamy wodę i doprowadzamy do wrzenia. Na tym etapie dodajemy pozostałe owoce i gotujemy, aż się rozgotują, a piana zniknie.
  4. Gorący dżem przekładamy do sparzonych i osuszonych słoików i szczelnie zamykamy. Następnie pasteryzujemy przez 20 minut, studzimy i przekładamy w chłodne i zaciemnione miejsce.

Przetwory z agrestu - przepis na galaretkę

Składniki:

  • 2,5 kg czerwonego agrestu,
  • 2 opakowania cukru żelującego 3:1

Sposób przygotowania:

  1. Owoce czyścimy i dokładnie płuczemy.
  2. Przekładamy do garnka i zagotowujemy przez około 30 minut. Owoce można lekko zgnieść, co przyspieszy cały proces. 
  3. Agrest przecieramy przez sitko i studzimy. Do zimnych przetartych owoców dodajemy cukier żelujący i ponownie zagotowujemy, ciągle mieszając. 
  4. Gorącą galaretkę przekładamy do sparzonych słoiczków, szczelnie zakręcamy i odwracamy pokrywką do dołu na około 10 minut.

Sok z agrestu - przepis na domowe przetwory

Składniki: 

  • 500 g agrestu,
  • 250 g cukru,
  • 1 i 1/3 szklanki wody.

Sposób przygotowania:

  1. Agrest myjemy i oczyszczamy z czarnych ogonków, przekładamy do garnka.
  2. Owoce zalewamy wodą i gotujemy do zmięknięcia.
  3. Przez drobne sito przelewamy agrest z wodą.
  4. Owoce przecieramy dokładnie łyżką i całość zostawiamy do wystygnięcia.
  5. Do soku dodajemy cukier i gotujemy, co jakiś czas mieszając.
  6. Po zagotowaniu przelewamy gorący sok z agrestu do słoika lub ozdobnych butelek i pasteryzujemy.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.