Liście pomidorów żółkną i usychają? Co z tym zrobić i czym jest fuzarioza? Sprawdź, jaki popełniasz błąd

Samodzielna uprawa warzyw bywa nie lada wyzwaniem. Susza, upały, szkodniki, to tylko kilka z czynników zewnętrznych, które w znacznym stopniu utrudniają wzrastanie roślin. Są jednak sytuacje, kiedy nie znamy powodu, dla którego warzywa zaczynają źle wyglądać. Przykładem mogą być liście pomidorów, które żółkną i usychają. Dlaczego tak się dzieje?
Zobacz wideo Wpływają na libido i potencję, a także zapobiegają nowotworom. Cudowne pomidory!

Ostatnie upały i brak opadów spowodowały ogromną suszę w ogrodach czy na polach uprawnych. Do tego często pojawiające się mszyce sprawiły, że ilość plonów znacznie spada. Jak się okazuje to nie jedyne kłopoty, z którymi borykają się ogrodnicy i hodowcy. Na liściach pomidorów pojawiły się żółte przebarwienia dlaczego?

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Liście pomidorów żółkną i usychają, jaka jest przyczyna i co z tym zrobić?

Jeśli na krzaczkach pomidorów zauważymy, że liście zaczynają przybierać żółtą barwę, to może być znak, że roślina zaczyna chorować. Jak w przypadku każdej dolegliwości lepiej jest zapobiegać niż leczyć, dlatego podpowiadamy, czego nie należy robić w przypadku pielęgnacji pomidorów i na co uważać.

Przedwczesne lub nadmierne podlewanie, to częsty błąd, który bardzo szkodzi roślinom. Należy sprawdzać wilgotność gleby i dbać, aby nie była zbyt mokra. Warto także podlewać rośliny wczesnym rankiem lub wieczorem, w przeciwnym razie, jeżeli zrobimy to w ciągu słonecznego dnia, możemy im bardzo zaszkodzić.

Jeśli liście pomidorów żółkną, to może oznaczać, że miały zbyt mokro, w roślinie rozwija się choroba lub brakuje jej pierwiastków i minerałów. Dlatego jeżeli w okresie dojrzewania owoców zauważymy zmiany w kolorze liści, koniecznie użyjmy nawozu z azotem. Jego obecność jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania krzaczka, który w tym czasie potrzebuje znacznie więcej pokarmu płynącego z gleby.

Problemy z pomidorami. Żółte liście, czyli fuzarioza

Liście pomidora żółkną i nie zawsze wynika to z faktu, że były zbyt intensywnie podlewane. Czasem dochodzi do fuzariozy, czyli dolegliwości, która dotyka rośliny. Głównym jej objawem jest więdnięcie i stopniowe usychanie liści, a także gnicie korzeni. Wszystko to za sprawą rozwijającego się w roślinie grzyba Fusarium.

Zwalczanie tej choroby na roślinach, które już zostały nią dotknięte, nie jest możliwe, ponieważ grzyb rozwija się w glebie. Dlatego najlepszym sposobem jest zapobieganie jego namnażania. W tym celu należy wykorzystać środki zawierające grzyby antagonistyczne jeszcze przed rozpoczęciem uprawy. To najlepsza praktyka, która ochroni rośliny w kolejnym roku. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.