Jak długo przechowywać suszone owoce, aby nie utraciły smaku? Sprawdzamy, czy mogą się zepsuć

Suszone owoce to prawdziwy rarytas, który można dodać do ciast, owsianek, a nawet mięs. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu i przechowywaniu długo pozostają smaczne.
Zobacz wideo Masz ochotę na słodycze? Warto sięgnąć po suszone morele

Jak długo przechowywać suszone owoce? Często zadajemy sobie to pytanie właśnie jesienią. Nic dziwnego, w końcu to właśnie wtedy możemy ujrzeć uginające się od owoców grusze, czy śliwy. Aby móc zatrzymać ich smak i wartości odżywcze warto dokładnie je wysuszyć. W ten sposób będziemy mogli sięgnąć po naturalne słodycze w dowolnej chwili.

Śliwki, morele, jabłka czy gruszki? Jak długo można przechowywać suszone owoce?

Jeżeli dokładnie wysuszymy nasze owoce, to okres ich przechowywania może wynosić nawet 12 miesięcy. Wiele zależy od tego, w jakich warunkach będziemy je trzymać. Suszone śliwki, czy morele powinny znajdować się w szklanym pojemniku, w suchym i zacienionym miejscu, warto szczelnie zamknąć pojemnik.

Jabłka świetnie smakują kiedy umieścimy je w hermetycznie zamkniętych woreczkach. W każdym przypadku ważne jest, aby ograniczyć, dostanie się do suszonych owoców choćby minilanej ilości wilgoci. W przeciwnym wypadku suszone owoce zaczną pleśnieć i będziemy zmuszeni je wyrzucić. 

Do przechowywania tych naturalnych słodyczy sprawdzi się także lodówka. Osobiście zawsze kupuję zimą parę kilogramów suszonych śliwek. Umieszczam je w lodówce w pudełeczku i korzystam z ich smaku przez kolejny rok.

Jeżeli posiadamy większe ilości, możemy śmiało skorzystać z zamrażarki. Szczelnie zamknięte zachowają swoje walory smakowe i świeżość nawet do 18 miesięcy.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak wysuszyć owoce domowymi sposobami?

Suszenie owoców jest bardzo proste. Wystarczy dokładnie je oczyścić i opłukać. W przypadku jabłek najlepiej jest pokroić je w krążki, a śliwki czy morele możemy wysuszyć w całości, z pestką lub bez. Jest kilka metod suszenia owoców.

Możemy ułożyć je na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i wsunąć do piekarnika. Korzystając z funkcji termoobiegu, pozbędziemy się wody z owoców. Kolejną metodą jest użycie suszarki do owoców i grzybów. Sprawdzi się zwłaszcza w dobie wysokich cen za energię elektryczną. 

Można także wyłożyć na kaloryferze ściereczkę. Kładziemy na niej papier do pieczenia i rozsypujemy owoce. Jednak w tej metodzie ważna jest temperatura, kaloryfery muszą być gorące, aby owoce nie zaczęły się psuć, lecz mogły dobrze się wysuszyć.

Więcej o: