Suszenie śliwek w piekarniku - domowe metody. Wygląd skórki zdradzi, czy się udało i unikniesz pleśni

Suszenie śliwek w piekarniku to jeden ze sposobów na dłuższe przechowywanie owoców. Jak to zrobić, aby wyszły idealne? Wyjaśniamy kuchenny proces.

Więcej ciekawych przepisów znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Tabbouleh z kaszy kuskus z morelą i miętą

Śliwki to jeden ze smaków wakacji, który chciałoby się zachować na dłużej. Jednym ze sposobów na dokonanie tego, jest suszenie owoców. Można to zrobić w specjalnej suszarce, piekarniku albo po prostu na słońcu, rozsypane na kocu bądź zawieszone na nitce jak grzyby. Jednak takie suszenie zajmuje kilka dni, a specjalną suszarkę nie każdy ma. Najlepszym sposobem jest więc suszenie śliwek w piekarniku. Jak to zrobić? Zapoznajcie się z naszymi radami.

Suszenie śliwek w piekarniku - jak wygląda proces i ile trwa? Wyjaśniamy

Suszenie śliwek w piekarniku to najpowszechniejszy sposób. Nadają się do tego wszystkie gatunki, ale najlepsze są śliwki węgierki. Jak zabrać za suszenie owoców? Zacznij od dokładnego umycia śliwek i usunięcia szypułek. Możesz też wyjąć pestki, ale nie jest to niezbędne. Teraz zblanszuj je, aby zmiękczyć skórkę - umieść we wrzątku na 30 - 60 sekund, po czym wyjmij i włóż do lodowatej wody. Teraz osusz nieco, po czym umieść na blasze wyłożonej papierem do pieczenia bądź na specjalnej siatce. Suszenie można przeprowadzić na dwa sposoby:

  • suszenie ciągłe - umieść śliwki na dobę w piekarniku rozgrzanym do 60 st. C. Potem pozostaw w przewiewnym miejscu na kolejne 24 godziny, aby jeszcze podeschły. Wady tej metody to ryzyko pęknięcia owoców oraz przesadnego wyschnięcia,
  • suszenie przerywane - włóż śliwki do piekarnika nagrzanego do 40 - 50 st. C. na trzy lub cztery godziny (skorzystaj z termoobiegu, jeśli masz taką możliwość). Po tym czasie wyjmij je, ostudź i ponownie susz, tym razem w odrobinę wyższej temperaturze - 50 - 60 st. C. W ostatnim etapie owoce susz w temperaturze 70 st. C. 

Jaka powinna być idealna suszona śliwka? Przede wszystkim, po rozerwaniu nie może lecieć sok. Skórka owocu powinna być ciemna, niemal czarna i lśniąca, a miąższ miękki. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.