Ciasto drożdżowe z serem. Klasyka wśród domowych wypieków
Ciasto drożdżowe z serem to jeden z najczęściej pojawiających się na stołach wypieków. Proste w wykonaniu, składające się z zawsze znajdujących się pod ręką składników, ciasto drożdżowe z serem i kruszonką nie ma sobie równych. Ciasto wykonane według tego przepisu jest uniwersalne i pasuje na wszystkie okazje.
Składniki na ciasto (foremka 9x18cm): 30 dag mąki, łyżeczka aromatu śmietankowego, 5 dag drożdży, odrobina soli, łyżka masła, 2/3 szklanki mleka, 10 dag cukru, 3 żółtka
Składniki do przygotowania masy serowej: 30 dag sera półtłustego, łyżeczka cukru, żółtko, opakowanie cukru waniliowego
Przygotowanie ciasta:
- W miseczce kruszymy drożdże, dodajemy do nich łyżkę mąki, łyżeczkę cukru i pół szklanki ciepłego mleka. Następnie wszystko razem dokładnie mieszamy i odstawiamy na 15 minut w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.
- Pozostałą mąkę wsypujemy do miski i dodajemy do niej szczyptę soli, cukier, żółtka, resztę mleka, stopione i wystudzone masło, a także wyrośnięty rozczyn.
- Ciasto wyrabiamy do momentu aż będzie elastyczne, po czym przykrywamy je ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia w ciepłe miejsce na około 1,5 godziny.
- W misie umieszczamy ser, cukier, żółtko, cukier waniliowy - wszystko miksujemy.
- Podłużną foremkę wykładamy papierem do pieczenia.
- Gdy ciasto zwiększy swoją objętość dwukrotnie przekładamy je na stolnicę, którą wcześniej należy posypać mąką i formujemy z niego cienki prostokąt.
- Ciasto smarujemy serem, zwijamy je jak roladę i przekładamy do foremki. Odstawiamy aby podrosło na około pół godziny.
- Po tym czasie pieczemy ciasto w piekarniku nagrzanym do 170°C przez godzinę (pieczenie góra-dół).
Zobacz wideo Rolada drożdżowa z konfiturą i kruszonką
Ciasto drożdżowe z serem – przepis na dużą blachę
Nie wiesz jaki deser przygotować, by smakował wszystkim? Poznaj przepis na ciasto drożdżowe z serem – przepis na dużą blachę. Gwarantujemy, że zachwyci każdego.
Składniki na ciasto: 750 g mąki pszennej typ 550, szklanka mleka, 4 jajka rozmiar L, 50 g świeżych drożdży, 3/4 szklanki cukru, pół kostki masła
Ser: 2 jajka, 500 g sera półtłustego, 2 łyżki cukru
Przygotowanie ciasta drożdżowego na dużą blachę:
- W misce kruszymy świeże drożdże, dodajemy ciepłe mleko, łyżeczkę cukru, łyżkę mąki i wszystko razem mieszamy aż drożdże się rozpuszczą, po czym odstawiamy do podrośnięcia.
- W miseczce mieszamy jajka z cukrem tak, by powstała jednolita masa oraz rozpuszczamy i studzimy masło.
- Gdy drożdże już podrosną, przesiewamy do nich mąkę, dodajemy jajka wymieszane z cukrem. Wszystko ponownie mieszamy, dodajemy przestudzone masło i znowu mieszamy całość do uzyskania jednolitej masy. Ciasto powinno być klejące.
- Gotowe ciasto posypujemy mąką, wkładamy do miski, przykrywamy ścierką i odstawiamy do podrośnięcia na około 25 minut.
- Ser wkładamy do miski i dodajemy do niego cukier oraz jajka i miksujemy wszystko razem na jednolitą masę.
- Blaszkę wykładamy papierem do pieczenia i przekładamy do niej przygotowane ciasto, tak by dokładnie rozprowadzić je po blaszce i wyrównać. Następnie na ciasto kładziemy masę serową.
- Całość pieczemy przez około 45 minut w temperaturze 180°C (ustawiamy grzanie góra-dół).
Ciasto drożdżowe z serem i kruszonką – jak przygotować kruszonkę?
Wystarczy kilka składników, by przygotować kruszonkę do ciasta drożdżowego. To nic skomplikowanego, a smak Twojego ciasta będzie o niebo lepszy.
Ciasto drożdżowe z serem i kruszonką – składniki i przepis na kruszonkę:
- 60 g masła
- 7 łyżek mąki
- 2 łyżki cukru
- cukier waniliowy
Wszystkie składniki na kruszonkę należy ze sobą połączyć, wymieszać i wyrabiać ręką tak, aby uzyskać sypką konsystencję. Gdy już kruszonka będzie gotowa posypujemy nią wierzch ciasta i wstawiamy je do piekarnika.
Ciasto drożdżowe z serem i budyniem – prosty przepis krok po kroku
Ciasto drożdżowe jest ciastem bardzo uniwersalnym. Można je wzbogacać różnymi składnikami czy owocami. Przedstawiamy przepis na ciasto drożdżowe z serem i budyniem, które jest szybkie i na dodatek łatwe w przygotowaniu.
Składniki na ciasto: 450 g mąki, 70 g cukru, 30 g świeżych drożdży, 1 jajko + 1 rozmącone do posmarowania ciasta, 125 ml mleka, 1/3 łyżeczki soli, pół kostki masła
Składniki na nadzienie: szklanka mleka, 20 g masła, budyń śmietankowy bądź waniliowy, 50 g cukru, 250 g zmielonego, białego sera
Składniki na lukier: 200 g cukru pudru, 3 łyżki soku cytrynowego
Przygotowanie ciasta drożdżowego z serem i budyniem:
- Mąkę przesiewamy do miski, robimy w środku wgłębienie i wlewamy do niego rozpuszczone w niewielkiej ilości ciepłego mleka drożdże i odrobinę cukru. Zostawiamy na 15 minut aż drożdże zaczną pracować.
- Następnie dodajemy utarte z resztą cukru jajko, sól oraz pozostałe mleko i mieszamy.
- Na koniec dodajemy rozpuszczone i ostudzone masło. Wyrabiamy. Ciasto nie powinno być zbyt luźne (jeśli takie będzie należy dosypać mąki). Wyrobione ciasto przykrywamy, odstawiamy na godzinę aby podrosło.
- Budyń gotujemy według przepisu na opakowaniu. Zdejmujemy z palnika, dodajemy masło, ser, cukier i wszystko mieszamy.
- Wyrośnięte ciasto rozwałkowujemy na prostokąt o grubości 6mm, smarujemy ostudzonym budyniem i zwijamy od dłuższej strony. Kroimy nożem w plastry o grubości 1 i 1,5 cm.
- Blachę wykładamy papierem do pieczenia i wykładamy na nią lekko spłaszczone ciasto i zostawiamy na 20 minut do wyrośnięcia.
- Ciasto pieczemy w temperaturze 180°C przez 35 minut (góra-dół) aż osiągnie złoto – brązowy kolor. Gotowe, ostudzone polewamy lukrem.
Ciasto drożdżowe z serem z wiaderka – jakiego sera użyć?
Aby przygotować pyszne ciasto drożdżowe z serem z wiaderka warto zwrócić uwagę na produkty, których używamy do wypieków. Ser z wiaderka zdecydowanie przyspiesza nam cały proces robienia ciasta chociażby dlatego, że nie trzeba samemu go mielić. Jest to zapewne wielka wygoda i ułatwienie, ale często zdarza się, że od staje on jakością od twarogu, który musimy samodzielnie zmielić. Jakiego sera z wiaderka użyć do zrobienia ciasta drożdżowego z serem? Na co zwrócić uwagę?
- dobry twaróg powinien składać się tylko i wyłącznie z sera twarogowego (dopuszczalne są naturalne kultury bakterii oraz dodatek mleka lub śmietanki),
- warto wybierać twarogi o najniższej zawartości tłuszczu,
- przy zakupie sera z wiaderka warto zapoznać się z jego składem.
Twaróg w wiaderku powinien smakować jak prawdziwy, zmielony twaróg. Ponadto powinno dać się go swobodnie kroić, a on sam nie może rozpadać się w trakcie wyciągania go łyżką z pojemnika.
Zobacz też: Jagodzianki - przepis na letni deser naładowany energią słoneczną. Są banalnie proste