Grzyby w solance - prosty sposób na pasteryzacje. Alternatywa dla mrożenia i suszenia sezonowych dóbr

Domowe przetwory przygotowane z leśnych dóbr to prawdziwy rarytas. Kiszone, marynowane czy dokładnie zmielone na pastę - niemal każde smakują wyśmienicie. Bazowym przepisem są jednak grzyby w solance, które zachowują swój smak i aromat. Babcina receptura opiera się wyłącznie na trzech składnikach, a sam proces jest bardzo łatwy.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Grzyby to produkt, który jesienią cieszy się ogromną popularnością. Dodajemy je do zup, sosów i mięs oraz przygotowujemy z nich domowe przetwory. Jednym ze sposobów na zachowanie świeżości i naturalnego smaku są grzyby w solance. Ta prosta metoda dobrze znana naszym babciom jest świetną alternatywą dla mrożenia czy suszenia. 

Grzyby w solance - prosta metoda konserwacji

Jesień to okres zbiorów sezonowych warzyw i owoców. W menu króluje dynia, marchew, jabłka, śliwki czy cukinia. Prawdziwym rarytasem są jednak grzyby, które kochają niemal wszyscy Polacy - zrowno zbierać, jak i przygotowywać. Dodajemy je do zup, sosów i przeróżnych dań, jednak chcąc zachować ich smak i aromat na dłużej, poddajemy je metodom konserwacji.

Wśród przetworów królują grzyby marynowane i kiszone, jednak jeden z przepisów to prawdziwa klasyka. Mowa tu o grzybach w solance - banalnie prosty sposób przez lata był wykorzystywany przez nasze babcie. Pozwala zachować naturalny smak podgrzybków, maślaków czy borowików. Grzyby wystarczy później tylko dokładnie odcedzić, wypłukać porządnie wodą i dodać do potrawy. To sprytna alternatywa dla mrożenia i suszenia grzybów - pozwoli zachować aromat i smak produktu. 

Zobacz wideo Jak zamarynować grzyby? Podpowiadamy

Przepis na grzyby w solance

Składniki: 

  • 1 kg grzybów, 
  • 0,5 l wody, 
  • 150 g soli. 

Sposób przygotowania: 

  1. Świeże grzyby przebieramy, oczyszczamy i dokładnie myjemy. 
  2. Przekładamy do dużego garnka, zalewamy wodą i gotujemy przez około 15 minut. Po tym czasie grzyby delikatnie odcedzamy i wkładamy do niewielkich, sparzonych słoików. 
  3. W rondelku zagotowujemy 500 ml wody i sól. Mieszamy do momentu, aż kryształki się rozpuszczą.
  4. Gotową solanką zalewamy grzyby i zamykamy słoiki. 
  5. Pasteryzujemy przez około 30 minut i pozostawiamy do ostygnięcia. Przechowujemy w ciemnym, chłodnym miejscu. 
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.