Jak odkamienić czajnik domowymi sposobami? Zagotuj ten roztwór, a pozbędziesz się problemu

Jak odkamienić czajnik? To pytanie zadajemy sobie kiedy w herbacie lądują białe drobinki, lub, co gorsza, całe płaty białego kamienia. Jeśli nie chcemy używać chemicznych środków, wystarczy wypróbować domowe sposoby. Będzie tanio i skutecznie.
Zobacz wideo Te produkty kroisz codziennie. Dzięki naszym trikom ułatwisz sobie życie

Jak odkamienić czajnik? Zastanawiamy się nad tym głównie, kiedy nasza kawa, lub herbata zmienia smak. Nie jest już aromatyczna, a wręcz niezdatna do picia. Często zapominamy, że w trakcie gotowania, z wody wytrąca się kamień i osadza na dnie i ściankach czajnika. Jeśli nie zareagujemy wcześniej, to jego warstwa staje się gruba i w końcu zaczyna się kruszyć.

Jak suszyć grzyby? Ekspresowy sposób, który wzbudza wiele kontrowersji.Jak suszyć grzyby? Ekspresowy sposób pozwoli zaoszczędzić czas

Domowe sposoby, czyli jak odkamienić czajnik bez chemii?

Kiedy w zagotowanej wodzie zaczynają pojawiać się białe drobinki, to znak, że pora odkamienić czajnik. Na rynku jest wiele preparatów, które świetnie sprawdzą się w tym zadaniu. Jednak nie każdy chce stosować drastyczną chemię, zwłaszcza w sferze kuchennej. Dlatego mamy proste rozwiązanie. Ten domowy sposób jest znany i stosowany od lat. 

Do czajnika wlewamy wodę z kranu i dodajemy ocet. Ważne są proporcje, jeśli oczekujemy spektakularnych rezultatów, to 1:1 będzie idealnym rozwiązaniem. Czajnik z roztworem ustawiamy na gazie i gotujemy jak zawsze. W przypadku czajników na gaz lub płytę indykcyjną możemy nieco wydłużyć moment gotowania, co poprawi wydajność mieszanki. Po tym czasie wylewamy wszystko z czajnika. Płuczemy jego środek i zagotowujemy kolejną wodę, lecz już bez octu. Także wylewamy. 

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Gigantyczny borowik. Takie rzeczy tylko w BieszczadachPrawdziwek gigant. "Takiego wysypu w Bieszczadach już dawno nie było"

Jak odkamienić czajnik? Soda oczyszczona to dobry pomysł

Kolejnym domowym sposobem na pozbycie się kamienia z czajnika jest soda oczyszczona. Ważne jednak, aby wbrew powszechnej opinii nie łączyć sody z octem. Tego typu mieszanka, co prawda wygląda spektakularnie, ale nie działa intensywniej. Jak czytamy na stronie mamachemik.pl zmieszanie obydwu substancji doprowadzi do powstania octanu sodu. Ma lekko zasadowe pH i nie jest skutecznym czyściwem.

Dlatego jeśli mamy w domu jeden z tych składników warto stosować je naprzemiennie, a nie razem. Aby odkamienić czajnik za pomocą sody, należy wsypać cztery łyżki sody na półtora litra wody. Następnie wykonać dokładnie takie same czynności jak w przypadku octu. 

Więcej o: