Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Jeden z bardziej cenionych grzybów w kuchni azjatyckiej rośnie także w polskich lasach. Jak się okazuje ten nietypowy gatunek plusuje nie ze względu na smak, a na właściwości i charakterystyczną konsystencję. Wyjaśniamy, gdzie występuje oraz dlaczego jest tak ceniony w medycynie.
Uszak brzozowy to inaczej grzyb mun, który największą popularnością cieszy się w kuchni azjatyckiej. Chociaż ten leśny rarytas nie ma wyrazistego smaku, wyróżnia się charakterystyczną, chrząstkowatą konsystencją. Nazwę zawdzięczamy nietypowemu kształtowi, który może kojarzyć się z małżowiną uszną. Potocznie, także grzyb brzozowy, judaszowe ucho czy uszak judaszowy. Do grzybów mun zalicza się dwa spokrewnione gatunki: uszaka bzowego oraz uszaka gęstowłosego.
Grzyby mun to jeden z bazowych składników kuchni chińskiej i nie tylko. Są częstym dodatkiem do dań mięsnych i wegetariańskich takich jak sajgonki, zupy czy dania w woka. W Polsce nie są tak popularne, a grzybiarze często pomijają je, większą uwagę skupiając na leśnym podłożu w poszukiwaniu prawdziwków czy maślaków.
Uszak bzowy to ceniony gatunek przede wszystkim za lecznicze działanie. W medycynie znany jest już od VII w. Poleca się go szczególnie osobom z wysokim ciśnieniem, gorączką oraz chorującym na raka. Ponadto grzyby wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwwirusowo i przeciwbakteryjnie. Mun pomagają też zapobiegać miażdżycy. Warto również wspomnieć, że uszak bzowy już od średniowiecza wykorzystywany był jako medykament na infekcje gardła i oczu.
Grzyby mun posiadają mało kalorii i minimalistyczne pokłady tłuszczu. Są jednak dobrym źródłem białka oraz błonnika. Miąższ zawiera także witaminy z grupy B, które są konieczne do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, wytwarzania czerwonych krwinek, a także utrzymania w dobrej kondycji skóry.
Uszaki bzowe szczególnie lubują się w osłabionym lub martwym drewnie. Występują zarówno w lasach jak i parkach i ogródkach. najczęściej porastając korę bzu czarnego, stąd nazwa - uszak bzowy. Co ciekawe grzyb może występować przez cały rok, także w zimie.
Poszukiwania grzybów warto rozpocząć od sięgnięcia po atlas grzybów. To pozwoli nam rozróżnić mun od spokrewnionych gatunków. Uszaki bzowe mają najczęściej do 10 cm wielkości, z kolei grzyby są pofałdowane, a owocniki mają kształt kielicha.