Domowe wypieki nie mają sobie równych. Szarlotka z przepisu babci, uwielbiany sernik, za którym przepadają goście, czy puszysty biszkopt z kremem z przepiśnika mamy, sprawdzają się praktycznie zawsze. Można podać je zarówno do popołudniowej kawy, jak i podczas świąt czy uroczystości. Nie zawsze jednak przygotowania wypieku idą zgodnie z planem. Czasem krem się bowiem zważy, a spód przypiecze. Wśród kuchennych wpadek nietrudno także o wysuszenie biszkopta, a zbyt suche ciasto to zmora każdego łasucha. Jak poradzić sobie z tym problemem?
Szukasz podobnych treści? Sprawdź Gazeta.pl
Przygotowania idealnego biszkoptu można się nauczyć. Dobrej jakości jajka połączone z przesianą mąką, cukrem oraz proszkiem do pieczenia stworzą najlepszą bazę do rozmaitych ciast. Jak przygotować biszkopt?
Składniki:
Oddzielić białka od żółtek. Białka zmiksować z cukrem na gęstą pianę. Następnie należy powoli dodawać do piany żółtka. Oba rodzaje mąki przesiać i połączyć z masą jajeczną.
Teraz wystarczy przelać ciasto do formy wyłożonej papierem do pieczenia i włożyć do nagrzanego do 180 stopni Celsjusza piekarnika. Biszkopt należy piec około 30 minut. Co zrobić, aby po upieczeniu ciasto nie opadło? Niektórzy... rzucają blaszką o podłogę lub stawiają ją pionowo.
Zdarza się, że biszkopt wychodzi zbyt suchy. Nie trzeba go jednak spisywać na straty! W łatwy sposób można naprawić błąd. Wystarczy... namoczyć ciasto. Można wykorzystać do tego poncz, herbatę, kompot, a jeśli lubimy cytrusowy aromat, sokiem z cytryny.
Pamiętaj tylko aby trzymać się prostych zasad. Produkt do nasączenia dobierz zgodnie ze smakiem ciasta. Owocowa herbata czy kompot sprawdzą się, jeśli biszkopt ma posłużyć jako baza do sernika na zimno. Z kolei alkoholowy poncz świetnie uzupełni smak nieco cięższych, czekoladowych kremów. Chcesz przygotować ciasto na bazie śmietankowego kremu? Do nasączenia biszkoptu wybierz sok z cytryny wymieszany z cukrem oraz wodą.