Więcej smacznych prepisów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Pierogi z kapustą i grzybami to synonim Świąt Bożego Narodzenia. Najlepiej smakują przygotowane samodzielnie w domu. Przepis babci jest bezkonkurencyjny - opera się na prostych i dobrych jakościowo składnikach. Wszystko jednak zależy od ciasta i hojnie nałożonego farszu.
Pierogi z kapustą i grzybami - babciny przepis na tradycyjne danie
Na wigilijnym stole nie może zabraknąć tradycyjnych dań, takich jak karp, barszcz z uszkami czy makowiec i keks. Na piedestale królują jednak pierogi z kapustą i grzybami. Lubi je niemal każdy, a w okresie świątecznym smakują najlepiej w roku. Co zatem wpływa na ich wyjątkowy smak i aromat? Wiele zawdzięczamy babcinym przepisom, ale i miłości, którą wkładamy w przygotowania.
Jak mawia wiele babć, kluczem do sukcesu jest ciasto. Nie powinno być twarde ani zbyt klejące. Ważne są proporcje, dodanie ciepłej wody i energiczne zagniatanie ciasta. Kolejnym wyznacznikiem jest farsz. Dobrze podsmażona kapusta i własnoręcznie nazbierane grzyby to połączenie idealne. Pierogi hojnie nadziane wymagają starannego zlepienia, a dodatkowe zdobienia takie jak falbanka lub warkoczyk zapunktują wśród gości i sprawią, że danie będzie nie tylko smaczne, ale i zjawiskowe.
Zobacz wideo Tajniki szefa kuchni - pierogi z kapustą i grzybami
Przepis babci na świąteczne pierogi z kapustą i grzybami
Składniki na ciasto:
- 500 g mąki pszennej,
- żółtko,
- szczypta soli,
- przegotowana, gorąca woda.
Farsz na pierogi:
- 500 g kiszonej kapusty,
- 70 g suszonych grzybów,
- cebula,
- liść laurowy,
- szczypt cukru,
- sól,
- pieprz,
- ziele angielskie,
- olej.
Sposób przygotowania:
- Dzień przed przygotowania pierogów moczymy grzyby w zimnej wodzie przez całą noc. Następnie przekładamy je wraz z zalewą do garnka i gotujemy przez kilka minut, aż będą miękkie. Odcedzamy i drobno siekamy.
- Kolej na kapustę - kiszonkę odciskamy z nadmiaru soku, zalewamy wodą i gotujemy przez godzinę (warzywo należy kontrolować, jeśli wcześniej zmięknie, skracamy czas gotowania). Pozostawiamy do przestygnięcia, a następnie siekamy, łączymy z grzybami i doprawiamy solą i pieprzem.
- Przygotowujemy ciasto na pierogi - mąkę przesiewamy do miski, wbijamy żółtko, solimy i stopniowo wlewamy wodę - siekamy nożem i energicznie zagniatamy, by powstała sprężysta kula. Ciasto dzielimy na dwie lub cztery części (przykrywamy ściereczką), każdą rozwałkowujemy do uzyskania cienkiej warstwy. Przy pomocy szklanki wycinamy koła. Na każde z nich nakładamy sporą porcję farszu.
- Kolejnym krokiem jest lepienie pierogów. Brzegi dokładnie sklejamy, tak by farsz nie był między łączeniami. Ozdabiamy warkoczykiem, falbanką lub ozdabiamy widelcem.
- Pierogi gotujemy od razu po przygotowaniu lub mrozimy.