Pierogi z grzybami tak dobre, że zagoszczą w Twoim menu nie tylko od święta!

Pierogi z grzybami - jedni je po prostu lubią, inni wręcz nie mogą się nimi najeść. Tym bardziej nie ma to jak od podstaw zrobić tę potrawę z własnoręcznie zebranymi grzybami. Jeśli jednak w tym roku zbiory się nie powiodły, albo zwyczajnie wolisz kupne pieczarki, nic straconego. Sprawdź najlepsze przepisy na wigilijne pierogi z grzybami.

Pierogi z pieczarkami? A może pierogi z grzybami suszonymi?

Pierogi z grzybami to nieodłączny element w świątecznym menu. Czy to pierogi z pieczarkami czy też pierogi z grzybami suszonymi - każde z nich mają swój unikatowy smak i odpowiednio przygotowane zagoszczą w sercach bliskich. Możesz do grzybowego farszu dodać kapusty, sera czy ziemniaków, lub równie dobrze skupić się przede wszystkim na czystej, grzybowej nucie. Z pewnością ich smak sprawi, że wszystkim degustatorom aż uszy będą się trzęsły. No i nie bez powodu wspomniane "uszy", gdyż to właśnie od nich zaczyna się historia pieroga.

W III wieku naszej ery w Chinach delikatne mięso z dodatkiem pikantnej papryczki chili i ziół zawinięte w mięciutkie ciasto zlepione na kształt ucha miało stać się lekiem na ból ucha. Kiedy potrawa trafiła do Europy, a konkretnie na Ruś, stała się nieodłącznym daniem przy obrzędach, które miały przywoływać dobre, a odganiać złe duchy. Same zaś grzyby symbolizują zdrowie, a kapusta, która również występuje w pierogach z grzybami lub jest osobnym daniem, jest symbolem odrodzenia.

Ciasto na pierogi jest kluczem do przepysznego świątecznego dania. Zdjęcie ilustracyjneCiasto na pierogi jest kluczem do przepysznego świątecznego dania. Zdjęcie ilustracyjne istock / gpointstudio

Pierogi z grzybami leśnymi - wyjątkowy smak i aromat na święta

Zarówno pierogi z grzybami leśnymi, jak i pierogi z pieczarkami można przyrządzić w ten sam sposób. Z tym, że leśne grzyby lepiej jest na początku ugotować, a z pieczarkami nie musisz tego robić. Każdy rodzaj grzybów to inny smak, bardziej delikatny, maślany, słodki, gorzki. Wybierz te, które lubisz najbardziej. Jeśli jednak nie wiesz, na jakie się zdecydować, podpowiadamy, że najlepsze są te z kurkami.

Z łatwością możesz również zrobić pierogi z suszonych grzybów. Te również będą wymagały gotowania, podobnie jak kurki czy inne świeże leśne grzyby. Cała reszta należy do Twojej kreatywności. W poniższym przepisie polecamy dodanie do farszu z grzybów sera topionego.

Zobacz wideo Byczki, czyli pierogi z ciasta ziemniaczanego

Jak zrobić pierogi z kurkami? Sprawdzona receptura

Pierogi z pieczarkami, kurkami czy innymi grzybami leśnymi nie mogą obyć się bez ciasta. To ono jest kluczem do przygotowania wyśmienitej potrawy. Oto sprawdzona receptura, która nigdy Cię nie zawiedzie.

Ciasto: 4 szklanki mąki pszennej, 2 jajka, 400-500 ml ciepłej wody

Farsz: 350 g grzybów, 150 g serka topionego śmietankowego lub z ziołami, cebula, 2-3 ząbki czosnku

Przygotowanie:

  1. Farsz możesz przygotować dzień wcześniej w przypadku, jeśli wybierzesz grzyby wymagające gotowania. 
  2. Wyczyszczone grzyby lub suszone grzyby leśne pokrój na części i gotuj w lekko osolonej wodzie przez około pół godziny, do momentu gdy będą miękkie. Opcjonalnie możesz dodać łyżeczkę masła.
  3. Ugotowane grzyby odsącz z nadmiaru wody i drobno pokrój lub zmiel z użyciem wkładki o dużych oczkach w maszynce do mielenia mięsa. Jeżeli Twoim wyborem są pieczarki, nie musisz ich gotować, a jedynie drobno posiekać.
  4. Posiekaj cebulę i przeciśnij przez praskę czosnek - na odrobinie oleju lub masła zeszklij oba składniki.
  5. Dodaj grzyby i pokrojony, lub porwany na drobne kawałki ser topiony. Smaż wszystko, mieszając do momentu rozpuszczenia i równomiernego rozprowadzenia sera.
  6. Wymieszaj ze sobą mąkę i jaja, stopniowo dolewaj wodę, dopóki mąka nie przestanie jej chłonąć. Początkowo powinna wystarczyć jedna szklanka. Ciasto ugniataj przez około 15 minut i na drugie tyle odstaw je, aby odpoczęło przykryte ściereczką. Możesz tę czynność wykonać z pomocą robota kuchennego.
  1. Podziel ciasto na kilka części, obecnie nieużywane odstaw pod przykryciem. Pierwszą, a później każdą kolejną rozwałkuj na grubość 3-4 milimetrów i przy pomocy szklanki wycinaj kółka.
  2. Kółko z ciasta lekko rozmasuj i rozciągnij w palcach, by stało się bardziej podłużne. Do środka nałóż tyle farszu, by łatwo było skleić ze sobą dwie połowy. Dopilnuj, by w pierogach nie zostało powietrze, gdyż jego pozostałości mogą być powodem pękania ciasta podczas gotowania. 
  3. Zagotuj wodę w garnku, posól ją i dodaj odrobinę oleju, który zapobiegnie sklejaniu pierogów.
  4. Wrzuć pierogi do wrzątku i od momentu ich wypłynięcia na powierzchnię gotuj jeszcze przez około 2 minuty. Następnie wyciągnij pierogi przy pomocy łyżki cedzakowej i ułóż na półmisku. Jeśli dostrzegasz, że pierogi się sklejają, skrop je delikatnie olejem lub lekko posmaruj masłem.
  5. Pierogi z grzybami będą świetnie komponowały się z czerwonym barszczem lub zupą grzybową. 

Zobacz też: Wigilijne pierogi Okrasy podawane są z owocami. To danie musi pojawić się na świątecznym stole

Więcej o:
Copyright © Agora SA