Pierogi wigilijne z kapustą i grzybami. Przepis na świąteczne danie od babci Wiesi

Pierogi z kapustą i grzybami to wigilijny must have i kulinarna tradycja. Ten swojski rarytas jest jednym ze smaczniejszych dań świątecznych, jednak wyznacznikiem jest odpowiednie przygotowanie. Baza, czyli ciasto powinno być sprężyste i mieć odpowiednią grubość z kolei farsz być pełen aromatów i przypraw.

Więcej smacznych przepisów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Czas świąt Bożego Narodzenie zbliża się wielkimi krokami. Aby odpowiednio się przygotować i nie szykować potraw na ostatni moment warto zrobić to z wyprzedzeniem. Idealnym przepisem są pierogi wigilijne z kapustą i grzybami. Tradycyjne danie to must have na wigilijnym stole!

Tradycyjne pierogi wigilijne z kapustą i grzybami

Jedną z dwunastu wigilijnych potraw są pierogi z kapustą i grzybami. To prawdziwy rarytas, który smakuje zawsze niemal wszystkim, a tradycyjny przepis jest przekazywany z pokolenia na pokolenie. Delikatne, sprężyste i rozpływające się w ustach ciasto z farszem z kapusty i grzybów to nieodłączny element świąt w polskich domach. Pierogi wigilijne można nabyć w sklepach garmażeryjnych lub zamówić w okresie wigilii od lokalnych gospodyń. Warto jednak podkreślić, że przygotowane własnoręcznie w domu smakują najlepiej. 

Kluczowy jest babciny przepis na ciasto i farsz. Na liście składników znajdziemy mąkę, jajko, sól, wodę, kiszoną kapustę (najlepiej własnej roboty), suszone grzyby i cebulę. Przygotowania rozpoczynamy od połączenia grzybów z kapustą, zagniecenia ciasta, rozwałkowania na odpowiednią grubość, a następnie lepienia pierogów z hojnie nałożonym farszem.

Zobacz wideo Tajniki szefa kuchni - pierogi z kapustą i grzybami

Przepis na wigilijne pierogi z kapustą i grzybami

Składniki na ciasto

  • 500 g mąki pszennej,
  • żółtko,
  • szczypta soli,
  • przegotowana, gorąca woda.

Farsz: 

  • 500 g kiszonej kapusty,
  • 70 g suszonych grzybów,
  • cebula,
  • sól,
  • pieprz,
  • ziele angielskie,
  • liść laurowy, 
  • szczypt cukru,
  • olej. 

Sposób przygotowania: 

  1. Przed wszystkimi przygotowaniami należy namoczyć w ziemnej wodzie grzyby - warto zrobić to wieczorem dzień wcześniej. 
  2. Tak przygotowane grzyby przekładamy do garnka, zalewamy tą samą wodą, w której się moczyły i gotujemy kilka minut, aż będą miękkie. Odcedzamy i drobno siekamy. Odkładamy na bok. 
  3. Kiszoną kapustę pozbawiamy nadmiaru soku, zalewamy wodą i gotujemy pod przykryciem przez około godzinę (do miękkości). Po tym czasie odsączamy i również drobno siekamy. 
  4. Kroimy cebulę z drobną kostkę i podsmażamy na oleju, aż będzie złocista. Na patelnię dodajemy kapustę i doprawiamy wszystkimi przyprawami. Odkładamy na bok, aż ostygnie. Łączymy z grzybami.
  5. Przygotowujemy ciasto na pierogi - do miski przesiewamy mąkę, wbijamy żółtko, solimy i stopniowo wlewamy wodę - siekamy nożem i energicznie zagniatamy, by powstała sprężysta kula. Ciasto dzielimy na dwie lub cztery części i rozwałkowujemy do uzyskania cienkiej warstwy. Przy pomocy szklanki wycinamy koła. Na każde z nich nakładamy sporą porcję farszu. 
  6. Lepimy pierogi - ważne by farsz nie przedostał się pomiędzy łączenia. Brzegi pierogów dekorujemy ładną falbanką. Przydatny okaże się także widelec lub specjalna forma. 
  7. Pierogi gotujemy od razu po przygotowaniu lub mrozimy. 
Więcej o:
Copyright © Agora SA