Pierogi z kapustą i grzybami na święta. Przygotuj tradycyjne danie z wyprzedzeniem

Pierogi z kapustą i grzybami na święta Bożego Narodzenia to nieodłączny, tradycyjny element świąt w polskim domu. To tylko jedna z 12 tradycyjnych potraw na wigilijnym stole, a przepis na to danie jest przekazywany z pokolenia na pokolenie. Nic dziwnego, ponieważ pierogi z kapustą i grzybami są najpopularniejsze i smakują wyjątkowo nie tylko w święta, ale przez cały rok.

Potrawy z kapustą i grzybami: pierogi wigilijne

Pierogi z kapustą i grzybami na święta to danie, którego nie da się pominąć. Wiele osób decyduje się na zakup gotowego dania w sklepach garmażeryjnych lub w restauracjach, ale wciąż zdecydowana większość samodzielnie przygotowuje to danie. Jedną z najbardziej popularnych polskich potraw z kapustą i grzybami są świąteczne pierogi. Doskonale smakują jako samodzielne danie, ale można je także podawać jako dodatek do czerwonego barszczu wigilijnego.

Pierogi z kapustą i grzybamiPierogi z kapustą i grzybami shutterstock.com

Mimo, że przygotowanie pierogów jest bardzo czasochłonne i wymaga wiele pracy, warto spędzić więcej czasu w kuchni i przyrządzić tą potrawę. Niektórym święta Bożego Narodzenia kojarzą się z zapachem cynamonu, innym z piernikami ale są też tacy, którzy właśnie na wigilijne pierogi z kapustą i grzybami czekają cały rok.

Z kapustą i grzybami: pierogi - przepis na ciasto do pierogów

Z kapustą i grzybami pierogi przygotować można z wyprzedzeniem, co oznacza, że nie musimy czekać do ostatniej chwili, aby ulepić świąteczne pierogi. Gotowe zamrażamy, a w momencie kiedy potrzebujemy je podać wystarczy wyjąć je kilka godzin wcześniej aby się rozmroziły, a następnie wrzucić do wrzącej wody lub podsmażyć na patelni.

Składniki do przygotowania ciasta: kilogram mąki pszennej, szczypta soli, 600 ml ciepłej wody, jajko

Przygotowanie ciasta:

  1. Przesiewamy mąkę i dodajemy szczyptę soli oraz wbijamy jajko.
  2. Stopniowo dodajemy wodę do mąki – ważne, aby woda do wyrabiania ciasta była ciepła. Mieszamy składniki do momentu, aż woda wsiąknie w ciasto a następnie wyrabiamy ciasto rękoma,
  3. ciasto należy wyrabiać aż będzie puszyste, miękkie i całkowicie gładkie. Podsypujemy ciasto mąką jeśli się klei – cały proces wyrabiania ciasta powinien trwać około 20 minut. Można także skorzystać z pomocy robota kuchennego.
  4. Po wyrobieniu ciasta przykrywamy je czystą ściereczką, aby nie wysychało. Kroimy na mniejsze kawałki i rozwałkowujemy.
Zobacz wideo Tajniki szefa kuchni - pierogi z kapustą i grzybami

Farsz na pierogi z kapustą i grzybami – przepis

Farsz na pierogi z kapustą i grzybami to sekret pysznych pierogów. Sprawdź, jak przygotować farsz, aby pierogi wigilijne były smaczne i wyjątkowe.

Składniki do przygotowania farszu: kilogram kapusty kiszonej, pieprz i sól do smaku, cebula, 150 g grzybów suszonych

Przygotowanie farszu:

  1. Kiszoną kapustę zalewamy zimną wodą i doprowadzamy ją do wrzenia – gotujemy ją przez około 30 minut. Następnie odsączamy kapustę z wody i drobno siekamy.
  2. Suszone grzyby moczymy w wodzie przez co najmniej godzinę, a po tym czasie dokładnie je płuczemy, przekładamy do garnka, zalewamy zimną wodą i gotujemy przez godzinę. Gdy będą gotowe należy je odsączyć i drobno posiekać.
  3. Cebulę obieramy i kroimy w drobną kostkę. Na patelni rozgrzewamy masło klarowane, aby zrumienić cebulę na złoty kolor. Do cebuli dodajemy także posiekaną kapustę kiszoną i grzyby – wszystko dusimy razem przez około 30 minut.
  4. Farsz doprawiamy do smaku solą i pieprzem.

Jak zrobić pierogi z kapustą i grzybami? Przepis powinien zawierać te informacje

Ciasto przygotowane według wcześniejszego przepisu należy rozwałkować cieniutko – na około 2 mm grubości. Za pomocą kieliszka wykrajamy placki, na które nakładamy przygotowany farsz i dokładnie zlepiamy krańce ciasta. Gotowe, zlepione pierogi wrzucamy do osolonego wrzątku i czekamy aż wypłyną na wierzch. Pierogi możemy delikatnie mieszać, ale tylko drewnianą łyżką. Po wyjęciu ugotowane pierogi można udekorować zeszkloną cebulką.

Zobacz też: Kutia - przepis. Bez pszenicy też da się ją przygotować!

Więcej o:
Copyright © Agora SA