Kiedy siać koper ogrodowy? Sposób uprawy, suszenie

Koperek rośnie w przydomowych ogródkach bardzo często. Jest smaczny, zdrowy i łatwy w uprawie. Kiedy siać koper ogrodowy w grządkach? Jak uprawiać koper ogrodowy, aby cieszyć się jego smakiem? Zainteresowanym podpowiemy, gdzie kupić nasiona kopru oraz jak suszyć koper ogrodowy na zimę.

Koperek stanowi aromatyczny dodatek do wielu potraw oraz chroni pozostałe warzywa przed szkodnikami i chorobami, dlatego warto wygospodarować dla niego miejsce w ogródku. Jak uprawiać koper ogrodowy z powodzeniem? Zarówno wysiewanie kopru, jak i jego późniejsza pielęgnacja są bardzo proste, ale warto poznać pewne ogólne zasady i trzymać się pewnych reguł. Podpowiemy również kiedy zrywać koper ogrodowy oraz jak go suszyć.

Zobacz wideo Ciastka pieczarki - zaskocz swoich gości [PRZEPIS]

Więcej ciekawych tekstów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak uprawiać koper ogrodowy?

Planując uprawę kopru, powinniśmy wybrać dla niego stanowisko słoneczne, umiarkowanie wilgotne i osłonięte od wiatru. Roślina nie wymaga doboru szczególnej gleby, choć dobrze, żeby była ona spulchniona, żyzna i przepuszczalna. Przed wysianiem kopru należy z niej usunąć chwasty oraz kamienie.

Początkujący ogrodnicy bardzo często zadają sobie pytanie o to, kiedy siać koper ogrodowy. Koper można wysiewać w okresie od kwietnia do października co około 2 tygodnie. Jego okres wegetacyjny wynosi od 45 do 50 dni, jednak zbiorów pierwszych liści można dokonać już po 4 tygodniach od wysiania. Zebrane zielone łodyżki najlepiej jest zużyć lub przechowywać krótko w wilgotnej ściereczce w lodówce. W innym przypadku zerwany koper szybko może więdnąć i żółknąć. 

Koper ogrodowy: gdzie kupić?

Zakup kopru nie powinien przysporzyć zbyt wielu trudności, ponieważ jego nasiona dostępne są w większości sklepów ogrodniczych, a w sezonie nawet w supermarketach. Roślina ta świetnie nadaje się do wielu dań takich jak zupy, sosy na zimno, na ciepło (do mięs i potrawek), do sałatek. Nadaje również świeżości posiłkom na bazie ziemniaków lub makaronów. 

Kiedy zrywać koper ogrodowy?

Koper ogrodowy i jest gotowy do zerwania po około 4-6 tygodniach od siewu. Zbiór liści zaleca się wiosną oraz latem, a nasion wyłącznie latem. Jeśli chcemy przeznaczyć roślinę na przyprawę, zbioru dokonać powinniśmy stopniowo, w miarę wzrostu rośliny.

Jak suszyć koper ogrodowy?

Wiele osób uprawia koper z myślą  jego późniejszym ususzeniu. Jak przeprowadzić ten proces? W pierwszej kolejności zerwanej roślinie należy odciąć korzenie, a następnie dokładnie ją umyć. Później pozbawiamy ją liści i umieszczamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Koper powinniśmy suszyć w temperaturze od 40 do 50 stopni Celsjusza, pozostawiając uchylone drzwi piekarnika.

Zobacz też: Jak zrobić sos koperkowy? Tradycyjny przepis podkreśli smak nie tylko mięsnych potraw

Więcej o: