Zakwas na chleb - przepis. Nie popełnij błędu z łyżką, a będzie stał w słoiku nawet przez lata

Zakwas na chleb to przepis, który powinna znać każda osoba lubiąca świeże domowe pieczywo. Receptura zakwasu jest banalna - to jedynie mąką i woda, jednak warto pochylić się nad sposobem przygotowania. Zakwas na chleb musi dojrzewać, a ty musisz go dokarmiać i mieszać. Użyj odpowiedniej łyżki, a twój zakwas przetrwa w lodówce długi czas.

Więcej przepisów znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo

Zakwas żytni na chleb ma dwie kluczowe zasady. Pierwsza z nich dotyczy proporcji - ile mąki, tyle wody. Druga zasada dotyczy tego, czym mieszamy zakwas po dokarmieniu. Należy robić to wyłącznie czystą, suchą drewnianą łyżką. Zakwas źle reaguje z metalem, dlatego lepiej nie zapominać się i obok słoika z zakwasem zawsze trzymać łyżkę z drewnianym trzonkiem. Poznaj przepis na zakwas na chleb - będzie lepszy niż z piekarni. Przygotuj wagę kuchenną oraz czysty, większy słoik - zaczynamy.

Zakwas na chleb - przepis

Składniki:

  • 50 g mąki żytniej pełnoziarnistej (typ 2000)
  • 50 g letniej wody

Sposób wykonania:

  1. Do dużego, wyparzonego słoika syp mąkę i wlej wodę. Wymieszaj dokładnie drewnianą łyżką, otwór słoika przykryj gazą lub ściereczką i odłóż w ciepłe, ale nie nasłonecznione miejsce.
  2. Następnego dnia rano dosyp 50 g mąki, dolej 50 g wody i zamieszaj. Odstaw w to samo miejsce.
  3. Trzeciego dnia powtórz tę czynność - dosyp 50 g mąki i tyle samo wody i wymieszaj. 
  4. Czwartego dnia zobaczysz już mnóstwo pęcherzyków, a zakwas będzie miał charakterystyczny, kwaśny zapach. Dodaj mąkę i wodą tak jak w poprzednich dniach, wymieszaj i ostaw.
  5. Piątego dnia zakwas powinien być już gotowy do robienia chleba. Użyj go tyle, ile jest w przepisie. Resztę zakwasu dokarm - dodaj 50 g mąki, tyle samo wody, wymieszaj i odstaw.
  6. Następnego dnia zakwas możesz włożyć do lodówki. Pamiętaj jedynie, by co 2-3 dni go dokarmić i pozostawić przez chwilę w cieple. Taki zakwas na chleb ciągle pracuje, dlatego się nie psuje. Odpowiednio przechowywany będzie nadawał się przez długi czas.
Więcej o:
Copyright © Agora SA