Pascha: deser, którego nie może zabraknąć w święta wielkanocne. Skąd pochodzi?

Pascha wielkanocna to tradycyjny deser, który pochodzi z terenów Rosji. Przygotowuje się ją z twarogu, masła, śmietany, mleka a dodatek stanowią jajka, wanilia i bakalie, które odgrywają w tym deserze kluczową rolę, ponieważ bakalie mają symbolizować dobrobyt i bogactwo.

Pascha wielkanocna. Symbolika świątecznego deseru

Pascha wielkanocna to deser, który jak sama nazwa wskazuje przygotowuje się na Wielkanoc. W Polsce najbardziej znanym odpowiednikiem paschy jest sernik na zimno. Przygotowanie paschy wielkanocnej nie jest trudne i czasochłonne. Ponadto nie wymaga zbyt wielu składników. Warto przyrządzić ten wspaniały deser, aby znalazł się na naszym świątecznym stole. Paschę wielkanocną charakteryzuje przede wszystkim kształt piramidy, który symbolizuje grobowiec Chrystusa. Pozostałe zdobienia takie jak litery XB czy prawosławny krzyż podkreślają religijny charakter tej potrawy. Nie bez znaczenia są także składniki, których używa się do przygotowania paschy.

Pascha Przepis na paschę. Będzie doskonała, jeśli użyjesz trzech przedmiotów

  • jajka oraz mleko, które są bazą paschy oznaczają nowe życie, a także odradzającą się do życia przyrodę,
  • cukier i bakalie, które stanowią dodatek symbolizujący bogactwo i dobrobyt, ponieważ przez bardzo długi czas należały one do towarów luksusowych,
  • kolor paschy wielkanocnej, czyli biel stanowi odniesienie do szat Zmartwychwstałego Jezusa Chrystusa.
Zobacz wideo Wielkanocna pascha z kaszy jaglanej

Pascha przepis na klasyczną paschę wielkanocną. Przygotuj ją sam

Pascha jest deserem, który nie wymaga wielu składników. Oto przepis, lista składników oraz sposób przygotowania tradycyjnego ciasta wielkanocnego.

Składniki: 2 litry mleka, bakalie, laska wanilii, 3/4 szklanki cukru pudru, 500 ml kwaśnej śmietany, 6 jajek rozmiar M, 250 g masła o temperaturze pokojowej 

Przygotowanie:

  1. Bakalie moczymy, osuszamy i kroimy (nie za drobno).
  2. Mleko gotujemy z rozciętą laską wanilii, a następnie do wrzącego powoli wlewamy jajka roztrzepane ze śmietaną – całość gotujemy i mieszamy, aby cały płyn w garnku rozdzielił się na ser i serwatkę. Studzimy i usuwamy wanilię.
  3. Cedzak wykładamy podwójną ilością gazy i odcedzamy ser. Maksymalnie go dociskamy (możemy zostawić go na noc na cedzaku, a rano docisnąć). Ser powinien być sypki.
  4. Ciepłe masło miksujemy z cukrem pudrem.
  5. Do miseczki wrzucamy ser, stopniowo dodajemy masło i ucieramy do powstania spójnego kremu (jeśli powstała masa będzie zbyt sucha dodajemy do niej stopniowo śmietany kremówki badając konsystencję).
  6. Następnie do masy dodajemy bakalie i wszystko mieszamy.
  7. Miskę wyłożoną gazą napełniamy luźnym kremem i wstawiamy do lodówki do stężenia. Kiedy stężeje przewracamy talerz do góry dnem, zdejmujemy gazę i dekorujemy paschę.

Pascha wielkanocna to słodki deser zrobiony przede wszystkim z sera twarogowego i bakalii Pascha z przepisu Makłowicza. Uzbroj się w gazę, durszlak i cierpliwość

Pascha. Przepis Magdy Gessler to gwarancja sukcesu

Pascha według przepisu Magdy Gessler przygotowywana jest głównie z twarogu, dzięki czemu jest lekka, puszysta i wyjątkowo smaczna. Poniżej dokładna lista składników oraz sposób przygotowania paschy wielkanocnej.

Składniki: kilogram twarogu pełnotłustego, 50 g kandyzowanej skórki pomarańczowej, 1,5 szklanki śmietany 22%, 100 g orzechów włoskich, 250 g masła, 75 g rodzynek, 200 g cukru pudru, cytryna, 4 laski wanilii, 8 żółtek

Jak zrobić paschę wielkanocną według przepisu Magdy Gessler krok po kroku?

  1. Tłusty twaróg trzykrotnie mielimy w maszynce do mięsa.
  2. Następnie ser mieszamy ze śmietaną, tak długo żeby powstała jednolita masa.
  3. Rodzynki moczymy w koniaku przez kilka godzin, a orzechy siekamy.
  4. Miękkie masło ucieramy z cukrem pudrem i ziarenkami z laski wanilii.
  5. Dodajemy do masy po jednym żółtku – całość cały czas ucieramy. Cytrynę sparzamy, ścieramy z niej skórkę i dodajemy do masy maślano – jajecznej.
  6. Twarogową masę łączymy delikatnie szpatułką z masą maślano- jajeczną. Dodajemy bakalie – odsączone rodzynki, skórkę pomarańczową i orzechy. Przekładamy masę na sitko wyłożone gazą, obciążamy z wierzchu aby odsączyć i wstawiamy sito do miski. Zostawiamy paschę na noc w chłodnym miejscu lub lodówce a następnego dnia przekładamy ją na talerz i dekorujemy.

Zobacz też: Pascha - przepis obowiązkowy na Wielkanoc. Od tego, ile razy zmielisz twaróg zależy smak ciasta

Więcej o: