Pascha wielkanocna z przepisu Magdy Gessler. Ten składnik symbolizuje dobrobyt. Wiesz, o czym mowa?

Pascha wielkanocna to tradycyjna wielkanocna potrawa popularna m.in. w Ukrainie. Jej podstawowe składniki to twaróg, mleko, śmietana, masło, jajka, wanilia oraz bakalie. Pascha coraz częściej pojawia się na polskich stołach, poznajcie zatem przepis według Magdy Gessler!

Pascha to pojęcie oznaczające święto lub wielkanocną potrawę pochodzącą z północnej Rosji oraz  Ukrainy. Paschę najczęściej przygotowuje się na zimno, dodając do niej sporą ilość cukru i bakalii. Nie jest więc polecana osobom, dbającym o linię. Będzie jednak świetnym urozmaiceniem repertuaru wielkanocnych deserów. Ciasto to jest najbardziej popularne na wschodzie, jednak w niektórych rejonach Polski - głównie na Kresach Wschodnich - również pojawia się na wielkanocnym stole.

Pascha
Ceny gotowej paschy do niskich nie należą (od 70 do 120 zł, to już nie w supermarkecie), a i kupić niełatwo. Skoro przy poprzednich potrawach się zbytnio nie napracowaliśmy, paschę warto więc zrobić samemu. Potrzebne będzie: 60 dag tłustego sera (8,40 zł), 10 dag cukru (ok. 25 gr), tłusta śmietana (2,50 zł), cztery żółtka (2,80 zł), dwa cukry waniliowe (80 gr), garść migdałów (średnia cena to 69 zł za kg, czyli 5 dag kosztuje ok. 3,45 zł), orzechy włoskie (taka sama porcja 3 zł), a rodzynek dwa razy więcej (1,5 zł).
Koszt składników na dobra domową paschę to 22,70 zł. Pascha do wyboru

Zobacz wideo Pascha wielkanocna

Przeczytaj więcej na stronie głównej Gazety.pl.

Pascha wielkanocna to tradycyjna potrawa na prawosławnym stole. Jada się ją na śniadanie

Pascha jest nieodłącznym elementem świętowania Wielkanocy przez wyznawców prawosławia. Na Ukrainie ciasto to przygotowuje się w czwartek przed Wielkanocą o 5.00 rano. W niedzielę przed mszą święci się potrawy, po nabożeństwie w domu przemywa się twarz święconą wodą i zasiada do śniadania, którego jednym z elementów jest właśnie pascha.

Jej główne składniki to twaróg, mleko, śmietana, masło, jajka, wanilia oraz bakalie. Te ostatnie symbolizują bogactwo i dobrobyt. Mleko i jaja natomiast są zza naszą wschodnią granicą uznawane za symbol odrodzenia się przyrody.

Pascha wielkanocna: potrzebne składniki

 • 1 kg tłustego twarogu;
 • 250 g masła;
 • 1,5 szklanki śmietany 22 proc.;
 • 4 laski wanilii;
 • 200 g cukru pudru;
 • 8 żółtek z jajka;
 • 1 cytryna;
 • 75 g rodzynek;
 • 50 g kandyzowanej skórki pomarańczowej; 
 • 100 g orzechów włoskich;
 • koniak do namoczenia rodzynek.

Domowy smalec Smalec - przepis na smarowidło do chleba. Dodaj cebulę i coś jeszcze

Przygotowanie paschy wielkanocnej krok po kroku. Ten przepis poleca Magda Gessler

 1. Przygotowania rozpoczynamy od wyrobienia masy twarogowej. W tym celu najpierw mielimy trzykrotnie twaróg w maszynce do mięsa, a następnie mieszamy go ze śmietaną tak, by powstała jednolita masa. Rodzynki namaczamy w koniaku (płyn powinien je przykryć), a następnie siekamy orzechy.
 2. Po wyrobieniu masy twarogowej przystępujemy do przygotowania masy jajeczno-maślanej. Miękkie już masło ucieramy z cukrem-pudrem oraz wyskrobanymi z laski ziarenkami wanilii. Dodajemy do masy po jednym żółtku, przez cały czas jednocześnie ucierając całość. Teraz wystarczy tylko sparzyć cytrynę, a gdy ostygnie, obrać ją ze skórki i dodać do maślano-jajecznej masy.
 3. Łączymy ze sobą dwie masy — twarogową oraz jajeczno-maślaną za pomocą szpatułki. Dodajemy odsączone rodzynki, skórkę pomarańczową i orzechy.
 4. Całość odstawiamy do schłodzenia. Przekładamy masę na sito wyłożone gazą, obciążamy z wierzchu po to, by odsączyć paschę i wstawiamy do lodówki na całą noc. Następnego dnia deser można przełożyć na talerz i udekorować go wedle uznania: świeżymi lub kandyzowanymi owocami, polewą z czekolady albo orzechami.

Haps.pl jest dla Was i dla Was piszemy o kulinariach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPM Gazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: