Kruche ciasto - przepis babci z Podlasia to cukiernicze podium. Wystarczy tylko zagnieść składniki

Do Wielkanocy zostało coraz mniej czasu, co za ty idzie, ruszyły pierwsze przygotowania. Przepis na kruche ciasto to podstawa i baza m.in. do tradycyjnego mazurka. Receptura babci z Podlasia to zaledwie pięć składników i ekspresowe wykonanie, które jest kluczem do sukcesu. Tutaj każda sekunda wyrabiania ciasta ma znaczenie.

Więcej ciekawych przepisów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Przepis na kruche ciasto to cukiernicza klasyka, która stanowi bazę wielu obłędnych wypieków, w tym także tych wielkanocnych. Warto zatem poznać tajniki przygotowania idealnego placka - tu liczy się skład, czas wyrabiania i chwila leżakowania w lodówce. 

Kruche ciasto - przepis rodem z podkarpackiej wsi 

Nie ma nic smaczniejszego niż domowe wypieki, a szczególnie te autorstwa babci. Jednym z podstawowych przepisów jest oczywiście kruche ciasto, które obłędnie smakuje w niemal każdym wydaniu. W Wielkanoc może przydać się do tradycyjnych mazurków, piętrowych specjałów czy kruchych ciasteczek. Jak zatem przygotować idealne ciasto

Sekret tkwi w prostocie, swojskim składzie i sposobie wyrabiania. Warto pamiętać także o proporcjach 3:2:1 - te liczby odnoszą się do proporcji mąki, masła oraz cukru. Druga ważna zasada to temperatura. Kruche ciasto lubuje się w chłodzie, dlatego nie należy zbyt długo go wyrabiać, a później odłożyć na leżakowanie do lodówki. 

Zobacz wideo Ekspresowa szarlotka z waniliowym kremem

Przepis na idealne kruche ciasto 

Składniki:

  • 300 g mąki pszennej (najlepiej sprawdzi się typ 500),
  • 200 g zimnego masła,
  • 100 g cukru,
  • żółtko,
  • łyżka cukru waniliowego
  • dodatkowo: 2 łyżki kwaśnej śmietany. 

Sposób przygotowania: 

  1. Na początku warto wspomnieć, że masło i jajko powinny być zimne, prosto z lodówki. 
  2. Zaczynamy od przesiania mąki na stolnicę. Następnie wbijamy żółtko, dodajemy cukier, cukier waniliowy i na samym końcu zimne masło pokrojone na mniejsze kawałki. 
  3. Wszystkie składniki dokładnie siekamy nożem - te metoda pozwoli połączyć produkty bez ich zbędnego nagrzewania. Na tym etapie możemy dodać także śmietanę. 
  4. Przechodzimy do energicznego zagniatania składników. Ważne by proces nie trwał zbyt długo, ponieważ masło może się powoli roztapiać, co wpłynie na smak i teksturę. 
  5. Kruche ciasto formujemy w kulę, zawijamy w folię, delikatnie spłaszczamy i przekładamy do lodówki lub zamrażalnika na kilkugodzinne leżakowanie. Po tym czasie ciasto jest gotowe do dalszej odróbki. 
  6. Po schłodzeniu możemy wykorzystywać ciasto do dowolnych wypieków np. mazurka, ciastek czy przekładania warstw w różnych ciastach. 
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.