Ze zlewu wydobywa się przykry zapach? Zapomnij o mocnych detergentach i użyj produktów ze spiżarni

Nieprzyjemny zapach ze zlewu to problem, który da się rozwiązać domowymi sposobami. Nie trzeba od razu sięgać po silną i drogą chemię, ponieważ z takimi kłopotami świetnie radzą sobie produkty, które z pewnością masz w kuchni. Takie rozwiązanie będzie zdecydowanie zdrowsze dla nas samych.

Większość z nas gdy tylko poczuje przykry zapach wydobywający się ze zlewu chwyta za popularne środki chemiczne, które udrażniają rury. Niestety chemia ta jest niezwykle silna, wydziela trujące opary i absolutnie nie nadaje się do oczyszczalni przydomowych. Zdecydowanie lepszym pomysłem będzie użycie octu, sody lub innych składników, które każdy trzyma w kuchennej szafce.

Smród z odpływu pokonasz tą mieszanką 

Przykry zapach ze zlewu powstaje gdy w rurach osadzą się resztki jedzenia, tłuszczu i detergentów. Takie zestawienie potrafi naprawdę nieprzyjemnie pachnieć. Choć odruchowo chciałoby się sięgnąć po silny detergent, warto zacząć spokojniej i w naturalny sposób, nieszkodliwy dla środowiska i naszego zdrowia. Odpływ na początku traktujemy szklanką wrzątku. Następnie wsypujemy kilka łyżeczek sody oczyszczonej i odstawiamy na kilkanaście minut. Po tym czasie można odpływ zalewamy mieszanką wrzątku i octu w proporcjach 1:1. Jeśli posiadasz młynek, na koniec warto wkroić do odpływu plasterek cytryny i zmielić go oraz spłukać wodą. Ze zlewu wydobywać się będzie świeży, cytrusowy zapach.

Zobacz wideo Jak pielęgnować zlew, by był zawsze lśniący i czysty?

Plamy i przebarwienia, czy jest na to sposób?

Po dłuższym czasie użytkowania w zlewie mogą tworzyć się plamy i przebarwienia po jedzeniu, fusach kawy czy herbaty lub niektórych przyprawach. Z takim problemem doskonale poradzi sobie sok z cytryny, soda oczyszczona i sól.  W małej misce wystarczy rozrobić wszystkie składniki na gęstą pastę i z pomocą gąbki nałożyć domowy środek czyszczący na plamy w zlewie. Pamiętaj, by wytrzeć go uprzednio do sucha. Po kilku minutach można zacząć szorować. Zlew będzie błyszczał jak nowy.

Jak często czyścić i dezynfekować? Rób to regularnie

Przede wszystkim przy częstym użytkowaniu zlew powinniśmy myć codziennie. Wystarczy na koniec dnia lub po dłuższym zmywaniu, gdy na ściankach osadził się brud i resztki jedzenia, umyć go gąbką i płynem do mycia naczyń. Regularne czyszczenie zlewu zapobiegnie nagromadzaniu się brudu i namnażaniu bakterii. Warto go również dezynfekować przynajmniej raz dziennie, co jest jeszcze prostsze niż samo mycie. Jedyne czego potrzebujemy to wrzątek i odrobina octu. Taką mieszanką w proporcjach 2:1 (wody do octu) wystarczy polać ścianki zlewu oraz odpływ. Ocet usuwa kamień, więc jeśli zmagamy się z "twardą wodą" to rozwiązanie to dodatkowo nam pomoże.

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.