Flaki - przepis z 1762 roku. Oprócz kapusty jest tam składnik, o którym dziś nikt nie pomyśli

Flaczki obowiązkowo muszą pojawić się na każdej większej imprezie w polskim domu i chociaż nie brakuje sceptyków tego dania, dziś pokażemy wam, że flaki to przepis prawdziwie królewski. Jak smakowały flaczki 250 lat temu? Oprócz kapusty zawierały składniki, których dziś nikt nie dodaje do mięsnych potraw, a szkoda.

Więcej przepisów na klasyki polskiej kuchni znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Kto powiedział, że flaczki koniecznie muszą być z flaków?

Jeśli zaliczasz się do osób, które na pytanie "rosół czy flaczki?" odpowiadają - flaczki, to mamy dziś dla ciebie coś naprawdę fantastycznego. Przepis na flaczki, który w 1762 roku opracował Wojciech Wielądko zdecydowanie różni się od flaczków, którymi dziś zajadamy się na weselach i w restauracjach serwujących kuchnię staropolską. Oczywiście podstawowe składniki, czyli wołowe żołądki oraz wywar na mięsie z kurczaka i warzyw pozostają niezmienne, ale już dodatek kiszonej kapusty i kwaśnego soku może lekko zastanawiać. To jednak nie szokuje aż tak bardzo jak nietypowe przyprawy - staropolskie flaczki pachniały anyżem. Jeśli chcesz zaskoczyć swoich gości i podczas świąt lub innej uroczystości podjąć ich czymś tradycyjnym, ale w nieznanej dotąd wersji, proponujemy flaczki staropolskie z przepisu Wojciecha Wielądki opracowanego przez Macieja Nowickiego.

Staropolskie flaczki - przepis z 1762 roku

Składniki:

  • 1 cały kurczak
  • ok. 300 g oczyszczonych flaków wołowych
  • 700 g włoszczyzny
  • 250 g niepłukanej kapusty kiszonej
  • 150 ml pulpy pomidorowej
  • 100 ml soku z kiszonej kapusty
  • 10 g korzenia imbiru
  • 30 g chrzanu
  • sól, pieprz
  • 4 gwiazdki anyżowe
Oczyściwszy pięknie, ugotuj flaki we wodzie, pokraj na długość czterech cali, umarynuj z solą pieprzem, pietruszką, cebulą, główką czosnku, wszystko usiekaj, przydaj trochę tłustości z garka lub masła topionego, posyp chlebem, opiecz, wydaj z sosem kwaśnym.

Sposób wykonania:

  1. Kurczaka należy poporcjować i upiec w piekarniku rozgrzanym do 190 stopni. Mięso powinno piec się przez ok. 40 minut, aż zrobi się rumiane. Oczywiście wcześniej można je dowolnie przyprawić.
  2. Upieczonego kurczaka należy włożyć do garnka, następnie dodać oczyszczoną i pokrojoną włoszczyznę. Całość powinna gotować się na minimalnym ogniu przez około 3 godziny. 
  3. Kiedy wywar się gotuje, przygotuj flaki. Je także trzeba wcześniej obgotować, najlepiej w lekko osolonej wodzie. 
  4. Kiedy mięso i włoszczyzna będą już miękkie, wywar należy przecedzić, uzupełnić odparowany płyn i włożyć obgotowane flaczki oraz doprawić solą i pieprzem. Następnie gotować całość na wolnym ogniu, a kiedy wywar zawrze, dodać pokrojony imbir, pulpę pomidorową, sok z kapusty oraz gwiazdki anyżowe.
  5. Gotuj na minimalnym ogniu przez kolejne 2 godziny. Następnie dodaj starty chrzan oraz kiszoną kapustę. Kiedy kapusta zmięknie, flaczki można serwować.

Takie flaczki najlepiej smakują z kromką pieczywa lub z gotowanymi warzywami. 

Przepis pochodzi z książki "Kucharz doskonały. Sekrety kuchmistrzowskie Wojciecha Wielądki" Jarosława Dumanowskiego.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.