Drzewko cytrynowe w domu? To proste jak pestka, a potrzeba do tego wyłącznie... pestki z owocu

Owoce i warzywa z własnej uprawy to prawdziwy skarb i powód do dumy. Poza swojskimi odmianami warto postawić także na odrobinę egzotyki - jak się okazuje, drzewko cytrynowe można wyhodować samodzielnie w domu. Wystarczy jedynie pestka, odrobina cierpliwości i właściwa pielęgnacja, by móc zrywać soczyste, żółte owoce z własnego krzaczka.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zapach i smak cytrusów to w kuchni rzecz absolutnie niezastąpiona. Szczególne walory smakowe mają owoce z bio upraw, jednak i te przewyższa domowa uprawa. By móc zrywać soczyste plony z własnego krzaczka wcale nie trzeba mieszkać w Portugalii czy Włoszech. Z odpowiednią wiedzą i odrobiną cierpliwości drzewko cytrynowe może wyrosnąć z pestki w naszym domu!

Jak wyhodować drzewko cytrynowe w domu?

Cytryna to dla wielu osób królowa wśród owoców - najczęściej ląduje w lemoniadzie, herbacie, ciastach, sałatkach, deserach czy nawet jako dodatek do makaronu. Jej cenne właściwości i walory smakowe można by tu wymieniać godzinami, jednak dzisiaj mowa będzie o czymś zupełnie innym. Chodzi o hodowlę, a dokładniej o domową uprawę, która możemy mieć dzięki jednej małej...pestce!

Uprawę drzewka z pestki najlepiej rozpocząć wiosną, gdyż panujące wtedy warunki atmosferyczne zapewnią roślinie odpowiednie środowisko do wzrostu. Warto rozważyć dwie odmiany - Panderosa nazywana też Skierniewicką oraz Meyer. Wówczas z owoców wyciskamy sok lub dowolnie je wykorzystujemy, jednak pestki musimy delikatnie wydłubać, przepłukać z miąższu i delikatnie naciąć zdejmując w ten sposób zewnętrzną warstwę. Później wystarczy takie nasionko moczyć w wodzie przez całą noc - reszta robi się dosłownie sama!

Tak przygotowaną pestkę umieszczamy w doniczce w ziemią - najlepiej sięgnąć po gotową mieszankę przeznaczoną do cytrusów. W ten sposób roślina będzie miała zapewnione doskonałe warunki, minerały i odpowiednią kwasowość gleby. Sadzonkę podlewamy, owijamy folią (robiąc kilka dziurek, które zapewnią dojście powietrza), tworząc sztuczną szklarnię. Roślina musi znajdować się w ciepłym, ale nie gorącym pomieszczeniu ze stałym dostępem do światła. Po kilku tygodniach pestki powinny zacząć kiełkować, wówczas usuwamy folię. 

Zobacz wideo Cytryna i jej zastosowania. Możecie się zdziwić!

Drzewko cytrynowe w domu - jak pielęgnować roślinę? 

Hodowla z pestki to tanie rozwiązanie, które daje dużo radochy, jednak jedynym minusem jest długi okres czekania na efekty. Warto rozważyć także uprawę cytryny z sadzonki, którą można nabyć online lub w sklepach ogrodniczych. Optymalny czas na rozpoczęcie takiej uprawy to okres od wiosny do jesieni. 

Pielęgnacja to kolejna ważna sprawa! Kluczowe w tej kwestii jest wcześniej wspomniane podłoże - cytrusy muszą mieć lekko kwaśną glebę. Punkt drugi to podlewanie, które jest wyznacznikiem sukcesu w uprawie drzewka cytrynowego. Najistotniejsze to pamiętać o regularnym podlewaniu rośliny, a latem warto też zraszać jej liście. Z kolei doniczka powinna mieć dużą średnicę, dzięki temu system korzeniowy drzewka rozchodzi się raczej wszerz, a nie wzdłuż. 

Kolejny obowiązkowy punkt w hodowli drzewka cytrynowego to zapewnienie rośliny dobrego nasłonecznienia oraz temperatury. Owocowy krzew nie lubi bardzo zmiany miejsc, dlatego warto znaleźć stały kąt dla pięknej donicy. Wówczas spodziewać się możemy soczystych, żółtych owoców o okazałych rozmiarach!

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.