Czosnek niedźwiedzi znany jest także jako czosnek cygański lub cebula czarownic. Roślina ta ceniona jest od wieków, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z jej licznych właściwości. Uprawa także nie należy do prostych. Roślina wybiera głównie zalesione, lub górskie i zacienione połacie, stąd samodzielne hodowanie czosnku bywa trudne.
Właściwości czosnku niedźwiedziego cenione były już w Starożywnym Rzymie. Głównym zastosowaniem rośliny było oczyszczanie organizmu z nagromadzonych toksyn. Pomagał także w leczeniu ran, wzmacniał odporność i był pomocny w walce z przeziębieniem. Wraz z upływem czasu zauważono, iż obniża ciśnienie krwi oraz cholesterol, a także działa przeciwzakrzepowo.
Czosnek niedźwiedzi można spożywać zarówno na surowo jak i w formie suszonej. Ponadto coraz częściej doceniany jest w formie domowej kiszonki. Przyrządzenie zdrowej przekąski jest proste w przygotowaniu, dlatego mamy sprawdzony przepis.
Składniki:
Sposób przygotowania:
Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Wbrew pozorom to dość proste. Nie należy skupiać się wyłącznie na wyglądzie rośliny. Jeśli nie jesteś pewien czy znalazłeś to czego szukasz w pierwszej kolejności rozetrzyj w dłoniach kawałek liścia. W odróżnieniu od konwalii, czy zimowitu jesiennego, czosnek niedźwiedzi ma aromat zbliżony do zwykłego czosnku. Pomocny może być także fakt, iż iście konwalii są sztywniejsze od czosnku i wyrastają z łodygi podwójnie.
Najlepszym momentem na zbiór jest kwiecień i maj. To właśnie wtedy zbierzesz najwięcej młodych liści. Bardzo ważne, aby wykluczyć zerwanie innej rośliny. Wymienione powyżej gatunki są bardzo trujące i odnotowywano już przypadki pomyłek, które wymagały natychmiastowego leczenia.