Najlepszy towarzysz schabowego szybko znika z bazarków. Jak zrobić zasmażaną kapustę? Błąd z mąką wszystko zrujnuje

W naszej świadomości istnieje wiele par idealnych. Wymienić można chociażby Tristana i Izoldę, Ivana i delfina oraz schabowego i kapustę zasmażaną. Oczywiście zasmażanie to czynność pozornie banalna, ale jeden mały błąd sprawi, że konsystencja i smak pozostawią wiele do życzenia. Jak zatem zrobić bosko kremową młodą zasmażaną kapustę? Ten przepis nie ma prawa się nie udać.

Więcej przepisów na dodatki do obiadu znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Czy da się zepsuć tak prostą potrawę jaką jest młoda zasmażana kapusta? Oczywiście, wystarczy, że popełnisz błąd z mąką i już "po ptakach". Oczywiście z wykonywania zasmażki nikt nie musi robić doktoratu, żeby wiedzieć, że odpowiednie proporcje to klucz do sukcesu i jest tak nie tylko w przypadku kapusty, ale także podczas przygotowywania sosów i np. flaczków. No to co z tą mąką? Oczywiście musi być pszenna i najlepiej niskiego typu przemiału. Co równie ważne, bez znaczenia, czy przygotowujemy zasmażkę na maśle, czy na smalcu, tłuszczu powinno być na tyle dużo, by wchłonął równomiernie całą mąkę, inaczej zrobią się grudki, a danie nie będzie apetyczne. Czyli odpowiedź na pytanie jak zrobić najlepszą towarzyszkę schabowego jest prosta - nie przesadź z mąką, bo cytując moją babcię: zawsze lepiej dołożyć jak odjąć. 

Zobacz wideo

Jak zrobić zasmażaną kapustę do obiadu?

Składniki:

  • 1 większa główka młodej kapusty (wraz z zewnętrznymi liśćmi)
  • pół kostki masła
  • niewielki pęczek koperku
  • ok. 3/4 szklanki bulionu lub wody
  • sól, pieprz, kilka listków laurowych
  • 1 solidna łyżka mąki pszennej
  • 1 niepełna łyżka octu lub soku z cytryny (opcjonalnie)

Sposób wykonania:

  1. Kapustę oczyść z możliwych zabrudzeń i dość drobno poszatkuj. Następnie przełóż do garnka, dodaj kilka listków laurowych (ja daję 3-4) i zalej bulionem lub wodą. 
  2. Gotuj pod przykryciem na niewielkiej mocy palnika, aż kapusta będzie miękka. Następnie dodaj sól,  pieprz, sok z cytryny lub ocet oraz posiekany koperek. Dokładnie zamieszaj. 
  3. Przygotuj zasmażkę. Na patelni na niewielkim ogniu rozpuść masło. Kiedy zacznie się delikatnie pienić, dodaj przesianą mąkę i natychmiast całość zamieszaj za pomocą drewnianej łopatki. 
  4. Kiedy mąka się już rozpuści, a konsystencja zasmażki będzie gładka i kremowa, przełóż ją do garnka z kapustą i zamieszaj. 
  5. Gotuj na wolnym ogniu jeszcze kilka minut, cały czas mieszając. Kiedy konsystencja będzie już gęsta, możesz podawać. 

Tak przygotowana zasmażana kapusta to prawdziwa uczta dla każdego miłośnika tradycyjnej kuchni. Żeby dodatkowo wzmocnić jej smak, możesz dodać podsmażony boczek lub trochę swojskiej kiełbasy. Efekt wow gwarantowany. Oczywiście w podobny sposób można przyrządzić kiszoną kapustę zasmażaną. W tym wypadku jednak trzeba będzie ugotować ją do całkowitej miękkości, a to może zająć nawet godzinę.

Więcej o:
Copyright © Agora SA