Więcej przepisów na klasyki kuchni polskiej znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl
Zazwyczaj jest tak, że jak coś wydaje się proste, to najłatwiej to spartaczyć. Tak niestety jest czasami w przypadku kopytek, które nieodpowiednio zrobione są twarde, gumowate, lub przeciwnie - rozgotowane i wodniste. Oczywiście praktyka czyni mistrza, ale po co ponosić porażkę, kiedy ochota na kopytka jest tak wielka?
Przepisy cioci Ali pojawiają się tu dość często, ponieważ uważam, że ciocia jest świetną kucharką - zawsze stawia na doświadczenie i przykłada dużą uwagę do szczegółów i najlepszych, chociaż prostych składników. Co jest najważniejsze w kopytkach? Proporcje, owszem, ale ważniejsze są ziemniaki. Nie mogą być pierwsze lepsze, dlatego kiedy jesteś w sklepie, patrz uważnie na oznaczenia. Na kopytka szukaj ziemniaków z oznaczeniem C lub D.
Kopytka, kluski śląskie, pyzy, kartacze lub knedle najlepiej wychodzą z ziemniaków mączystych. Co to są ziemniaki mączyste? To takie, które zawierają dużo skrobi, która ma za zadanie w naturalny sposób "związać" ciasto na kopytka i nadać mu elastyczności, bez konieczności dodawania mąki ziemniaczanej, która może je niepotrzebnie utwardzić. Ciocia zawsze zwracała uwagę na to, żeby ziemniaki były "białe" - to jej znaniem gwarantowało udaną potrawę. Jakie gatunki ziemniaków są mączyste? To na przykład: bryza, cekin, jutrzenka, jurata, gracja, tajfun, mazur, finezja.
Składniki:
Tak przygotowane kopytka smakują bosko prosto z garnka polane masłem z solą. Będą także idealnym uzupełnieniem dań mięsnych jako zamiennik ziemniaków, ale także podane z sosem grzybowym lub mięsnych zaspokoją nawet duży głód.