• Link został skopiowany

Tak ogórki małosolne robi Karol Okrasa. Sekret tkwi w przyprawie. Daje 2 pełne łyżki

W czerwcu Polacy składają się z truskawek, rabarbaru i ogórków małosolnych. Te ostatnie robimy wręcz na potęgę. By wyszły smaczne i chrupiące, trzeba wybrać nie tylko dobre ogórki, lecz także odpowiednio przygotować zalewę. Swoim patentem podzielił się Karol Okrasa. Jak robi ją popularny kucharz? Jego zalewa do ogórków małosolnych zawiera konkretną przyprawę.
Zalewa do ogórków małosolnych Karola Okrasy
fot. w tle: Voyagerix /Shutterstock / fot. Karola Okrasy: Marta Dudzinska / Agencja Wyborcza.pl / kolaż Haps.pl

Czerwiec to najlepszy moment na przygotowanie ogórków małosolnych. Trwa wtedy sezon na ogórki gruntowe, a to z nich wychodzą najlepsze przetwory. Ogórki małosolne cieszą się dużą popularnością nie tylko ze względu na smak, lecz także dlatego, że robi się je szybko i już po paru dniach nadają się do jedzenia. Ważna jest jednak odpowiednia zalewa. Karol Okrasa zdradza jakiego dodatku używa.

Zobacz wideo Sposób na ogórki małosolne z torebki foliowej

Prosta zalewa do ogórków małosolnych. Wrzuć tę przyprawę

Najlepsze ogórki małosolne to takie, które są lekko kwaśne, cechuje je słona nuta, a warzywa są lekko chrupiące. Brzmi dość zawile, ale tak naprawdę uzyskanie takiego efektu nie wymaga ciężkiej pracy. Kluczem jest kilka sprawdzonych patentów. Karol Okrasa zdradza przepis na najlepszą zalewę do ogórków małosolnych, jak sam przyznaje, bazuje na doświadczeniu mamy, która zawsze wiedziała, co zrobić, aby już po kilku dniach można było zajadać się domową przekąską.

Składniki:

  • 2 kg ogórków gruntowych,
  • 2 baldachimy kopru,
  • 5 kawałków korzenia chrzanu,
  • 4 ząbki czosnku,
  • 7 liści porzeczki.

Zalewa do ogórków małosolnych:

  • 5 litrów ciepłej, przegotowanej wody,
  • 2 pełne łyżki gorczycy,
  • 7 łyżek soli.
 

Okrasa zdradza, że przed rozpoczęciem przyrządzania przetworów, należy wrzucić ogórki do miski i zalać zimną wodą, aby napęczniały. Dzięki temu uzupełnią deficyt, który powstał na skutek przechowywania warzyw. Będą jędrne i chrupiące. Ciepła woda użyta do zalewy to nie przypadek. Kucharz zaznacza, że w ten sposób wrzucona do niej gorczyca uwalnia więcej aromatu. Ponadto na gotowe ogórki małosolne nie będzie trzeba długo czekać.

Jak zrobić ogórki małosolne? Przepis Karola Okrasy

  1. Do wysokiego garnka wlać ciepłą wodę. Wsypać gorczycę oraz sól. Wymieszać.
  2. Do glinianego naczynia lub umytego i wyparzonego słoika włożyć jeden baldachim kopru, trzy liście porzeczki, trzy kawałki chrzanu oraz dwa ząbki czosnku.
  3. Ułożyć ogórki. Położyć na wierzchu resztę przypraw.
  4. Całość dokładnie zalać zalewą tak, aby nic nie wystawało.
  5. Przykryć pokrywką lub gazą i odstawić w ciepłe, zacienione miejsce.
  6. Po dwóch lub trzech dniach ogórki małosolne nadają się do jedzenia.
Więcej o: