Dlaczego liście ogórków żółkną? Poznaj powody i sięgnij po rozwiązanie za dwa złote

Uprawa ogórków wymaga czasu i poświęcenia. Bardzo ważne jest odpowiednie nawodnienie, aby w przyszłości plony były obfite. Jednak czasem pomimo pielęgnacji coś pójdzie nie tak i zastanawiasz się, dlaczego liście ogórków żółkną. Przyczyny mogą być różne, ale koszty uratowania roślin niewielkie.
Zobacz wideo Uprawa roślin na balkonie - czego potrzebujesz, co można zasiać, na co zwrócić uwagę?

W amatorskiej uprawie warzyw można napotkać wiele trudności. Niektóre sadzonki usychają mimo podlewania, inne rosną wolniej, a jeszcze inne zaczynają chorować. Brak doświadczenia sprawia, że często zastanawiasz się co dalej i czy jest szansa na uratowanie roślin. Sprawdź, dlaczego liście ogórków żółkną i zacznij działać.

Liście ogórków żółkną? Sięgnij po wodę utlenioną

Jeżeli nie jesteś pewien, co jest bezpośrednią przyczyną zmian pojawiających się na liściach ogórków, sięgnij po proste domowe rozwiązanie. Gospodarze często używali tego oprysku, aby pomóc roślinom. Wystarczy, że kupisz w aptece wodę utlenioną. Jej koszt wynosi około dwa złote, dlatego masz szansę uratować plony bez konieczności wydawania kroci. Domowy oprysk na ogórki:

  • 50 ml wody utlenionej,
  • 150 ml wody.

Zmieszaj składniki i spryskaj sadzonki, na których pojawiły się żółte liście. Ten apteczny środek wpływa odkażająco, dlatego może wspomóc walkę z różnymi chorobami. Poza tym jest dość delikatny, a rozcieńczony z wodą nie uszkodzi rośliny.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Żółte plamy na ogórkach, co to takiego?

Kiedy na roślinie pojawią się pierwsze zmiany to powód do niepokoju, ale nie do paniki. W dużej mierze masz szansę ocalić to co zasiałeś lub posadziłeś. Gdy liście ogórków żółkną, to nie musi oznaczać od razu, że rozwija się choroba, lub zaatakował je szkodnik. W pierwszej kolejności zadbaj o dostarczenie sadzonkom odpowiednich składników mineralnych. Niedobór magnezu jest jedną z przyczyn żółknących liści na ogórkach. Dlatego, zanim zaczniesz szukać oprysków, wyrównaj niedobory minerałów.

Kolejnym powodem pojawienia się żółtych plam na liściach ogórków może być obecność grzybów. Choroba potocznie określana zarazą ziemniaczaną to nic innego jak mączniak, który atakuje głównie pomidory, ale czasem także inne warzywa, ponieważ zarodniki grzyba przenoszone są przez wiatr. Jeżeli pomimo dostarczenia sadzonkom magnezu, problem nadal istnieje, sięgnij po sodę oczyszczoną. Wykonaj naturalny oprysk, łącząc łyżeczkę proszku z dwoma litrami wody. Dokładnie wymieszaj i spryskaj ogórki.

Więcej o: