Więcej smacznych przepisów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Czerwiec to moment w którym sezonowe warzywa królują w domowym menu. Warto zatem korzystać z dóbr aż do wyczerpania zapasów, a idealnym przepisem może okazać się klasyka. Mowa tu o kapuśniaku przygotowanym z młodej kapusty. Zupa jest obłędna w smaku, a przygotowanie to łatwizna.
Kapuśniak z młodej kapusty, czyli ekspresowa zupa tego lata
Młode warzywa to piedestał o tej porze roku. Na stołach króluje botwina, szparagi, młode ziemniaczki, tony koperku, małosolne no i przede wszystkim... kapustka! Ukochane przez Polaków warzywo można podać na wiele smacznych sposobów, jednak kapuśniak to już kultowe arcydzieło.
Kapuśniak z młodej kapusty jest banalnie prosty w przygotowaniu, jednak z pewnością nie w smaku. Wszystko dzięki dodatkom takim jak młode ziemniaczki, marchew, cebula, lubczyk i oczywiście domowej roboty bulion lub rosół. Wersji mięsnej warto skusić się na dodanie boczku, jednak fani roślinnych dań mogą śmiało pominąć ten składnik. Całość wystarczy zwieńczyć dorodnymi pomidorami malinowymi i sporą porcją koperku. Efekt? Obłędne danie, którego dosłownie nie da się opisać słowami... lepiej spróbować!
Zobacz wideo Kapusta po azjatycku
Przepis na kapuśniak z młodej kapusty
Składniki:
- główka młodej kapusty,
- 300 g młodych ziemniaków,
- 2 młode marchewki,
- cebula,
- 2,5 litra bulionu warzywnego lub domowego rosołu,
- 300 g boczku surowego wędzonego,
- gałązka lubczyku,
- 2 pomidory malinowe,
- odrobina soli,
- pieprz grubo mielony,
- pół pęczka koperku.
Sposób przygotowania:
- Warto zacząć od przygotowania wszystkich warzyw. Zacznij od oderwania zewnętrznych liści kapusty, następnie przekrój główkę na pół, usuń głąb i poszatkuj warzywo.
- Marchew obierz lub dokładnie wyszoruj i pokrój w talarki. Ziemniaki oczyść i pokrój w drobną kostkę.
- Do dużego garnka przełóż kapustę, na środek dodaj też obraną, całą cebulę. Wsyp marchew, ziemniaki, posiekany lubczyk i całość zalej bulionem.
- Jeśli wolisz mięsną wersję, dodaj też pokrojony w kostkę boczek, jeśli nie pomiń.
- Tak przygotowaną zupę gotuj przez 20 minut.
- Po tym czasie dodaj sól, pieprz i drobno posiekany koperek. Na koniec pora na pomidory - najlepiej obrać je ze skórki, drobno pokroić i wrzucić do garnka.
- Zupa jest gotowa, jednak warto dać jej jeszcze 10 minut na małym ogniu. Wówczas wszystkie smaki ładnie się połączą.