Ogórki konserwowe pasują do wielu różnych potraw, a ich wyrazisty smak zawsze doskonale podkreśla smak dań. Można używać ich jako dodatek do kanapek i różnych warzywnych sałatek. Jak je przyrządzić, aby smakowały wyśmienicie? Przedstawiamy tradycyjny przepis.
Przepis na ogórki konserwowe. Te składniki sprawią, że będą miały wyrazisty smak
Składniki:
- kilogram ogórków gruntowych,
- litr wody,
- łyżka soli,
- cztery łyżki cukru,
- trzy czwarte szklanki octu,
- marchew,
- trzy baldachy kopru,
- kilkanaście ziaren gorczycy,
- trzy liście laurowe,
- kilka ziaren ziela angielskiego,
- kilkanaście ziaren pieprzu.
Ogórki konserwowe będą dobre już po tygodniu marynowania
Przygotowanie:
- Ogórki dokładnie umyj. Przygotuj trzy wyparzone słoiki. Umyj, obierz i pokrój w plastry marchew.
- W słoikach umieść po kilka ziaren gorczycy, pieprzu i ziela angielskiego. W każdym słoiku powinien się znaleźć jeden liść laurowy i kilka plasterków marchewki.
- W każdym słoiku okładaj ciasno ogórki. Na wierzchu ułóż baldachy kopru.
- Przygotuj zalewę. Wlej do garnka wodę, ocet, dodaj cztery łyżki cukru i łyżkę soli. Wymieszaj dokładnie całość i zagotuj. Pozostaw do przestudzenia.
- Zalej ogórki jeszcze ciepłą zalewą i zakręć dokładnie nakrętki. Pasteryzuj przez około dziesięć minut od zagotowania wody. Ogórki można jeść już po tygodniu marynowania.
Warto dodać, że ogórki konserwowe są źródłem wielu niezbędnych dla ludzkiego organizmu składników odżywczych. Zawierają m.in. duże ilości witaminy C, A, D i E. Poza tym znajdują się w nich duże ilości magnezu, wapnia, fosforu i żelaza. Ze względu na ich właściwości zdrowotne dobrze jest uwzględnić takie ogórki w swoim codziennym menu. Więcej podobnych artykułów znajdziecie na Gazeta.pl