Połowa sierpnia, a pomidory nadal niedojrzałe? Najpewniej popełniasz jeden z tych błędów. Działaj, póki masz czas

Soczyste, aromatyczne i bardzo zdrowe. Tymi epitetami można śmiało określić pomidory, których zbiory przypadają właśnie w środku lata. Co jednak zrobić, gdy zamiast krzewów uginających się pod ciężarem czerwonych plonów widzimy wyłącznie niedojrzałe pomidory? Działaj szybko, zanim będzie za późno na ich dojrzewanie.

Pomidory potrzebują wielu odpowiednich warunków, by rosły soczyste i duże. Rośliny te mają wiele wymagań co do jakości ziemi, ilości wody oraz słońca, a także temperatury. Z tego powodu ich uprawa potrafi spędzać sen z powiek szczególnie wtedy, gdy pogoda latem nie dopisuje. W połowie sierpnia jednak mimo wszystko nasza uprawa powinna być już gotowa do zbiorów. Dlaczego pomidory dojrzewają tak wolno? Często jesteśmy sami sobie winni i nieświadomie popełniamy podstawowe błędy. Na całe szczęście można cały proces przyspieszyć i jeszcze w tym miesiącu cieszyć domowymi zbiorami. Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Klopsiki wołowe w sosie pomidorowym

Pomidory nie chcą rosnąć? Upewnij się, że robisz wszystko dobrze

Pomidor to niewątpliwie jedno z najpopularniejszych i najbardziej lubianych warzyw, choć z botanicznego punktu widzenia to nic innego jak owoc. Nie zmienia to jednak faktu, że uwielbiamy przyrządzać z niego sosy, zupy i dodawać do sałatek lub kanapek. Jeśli mamy więc warunki, warto pokusić sie o własną uprawę pomidorów. Jest to coraz częściej wybierana opcja, a zdarza się, że mini ogródki można dostrzec nawet na balkonach w środku miasta. Jak więc zadbać o krzaki pomidorów, by te kwitły i owocowały bez zarzutu? Trzeba spełnić kilka warunków.

  • Pomidory należy uprawiać w miejscu nasłonecznionym i osłoniętym od wiatru;
  • Temperatura, w której uprawiamy pomidory nie powinna spadać poniżej 18 stopni. W takim przypadku najlepiej dodatkowo je osłonić, np. agrowłókniną;
  • Gleba powinna być regularnie nawożona, np. kompostem. Im więcej składników odżywczych tym bardziej obfite i smaczne plony;
  • Zanim pojawią się owoce, należy obficie podlewać krzaki 2-3 razy w tygodniu. Gdy pojawią się pierwsze pomidory, należy robić to częściej.

Jeśli więc dbasz o te podstawy, a pomidory nadal nie chcą rosnąć i plony są wyjątkowo ubogie, warto wspomóc się sprawdzonymi sposobami. Dzięki nim owoce dojrzeją w zaskakującym tempie, a my jeszcze w sierpniu będziemy testować ich smak.

Ten trik przyspieszy dojrzewanie pomidorów. Będą gotowe do zbiorów w mgnieniu oka

Jednym z częstych powodów, dla którego plony pomidorów są słabe i nieładne jest... niewystarczająca ilość fosforu i potasu w glebie. Pierwszy pierwiastek sprawia, że liście i owoce wydają się być zniekształcone i zbyt małe, zaś niedobór potasu objawia się bladym kolorem owoców, oraz brakiem soczystości. Suche, jasne i niedojrzałe pomidory powinny być więc dla nas sygnałem alarmowym. Wystarczy więc porządnie nawieść glebę, np. domową odżywką z drożdży. Ta mieszanka pomogła już niejednemu ogrodnikowi w potrzebie, a przy okazji to o wiele tańsza opcja niż sklepowe produkty.

Przyjrzyj się jak wygląda twój ogródek

Czy można zrobić coś jeszcze? Opcji jest dużo, choć jedna wyróżnia się najbardziej. Przede wszystkim upewnij się, że w pobliżu pomidorów nie rosną takie rośliny jak:

  • ziemniaki,
  • kapusta,
  • bakłażan,
  • papryka, 
  • orzech włoski.

Nie jest to towarzystwo mile widziane przez krzewy pomidorów. Wówczas sąsiadujące warzywa mogą zabierać pomidorom wartości odżywcze z gleby. Podobnie dzieje się w przypadku niektórych chorób, dlatego też warto wykluczyć je, zanim rozpoczniemy walkę z niedojrzałymi plonami.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.