Mapa występowania grzybów. Gdzie znajdziemy złociste kurki, a gdzie aromatyczne podgrzybki?

Chcesz udać się na grzybobranie i wrócić do domu z pełnym koszem? Lepiej wiedzieć zawczasu gdzie szukać konkretnych okazów. Na podstawie doniesień innych grzybiarzy powstała mapa, która doskonale obrazuje gdzie występuje najwięcej dorodnych okazów.

Chodzenie po lesie w jesienne popołudnia ma swój niewątpliwy klimat, jednak wybierając się przy okazji na grzyby, nie chcemy wracać do domu z pustym koszykiem. Gdzie szukać podgrzybków, gdzie kurek, a gdzie maślaków? Na te pytania odpowiada mapa stworzona przez innych pasjonatów grzybobrania. Z jej pomocą łatwiej będzie znaleźć miejsca przepełnione darami lasu. Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Te grzyby wyglądają na jadalne, ale mogą tylko zaszkodzić

Gdzie szukać grzybów? W tych miejscach znaleziono ich najwięcej

Rozeznanie w terenie może zaoszczędzić dużo czasu. Wiedza o tym, gdzie znajdują się grzyby na mapie Polski jest więc bardzo cenna. Gdzie znaleźć takie informacje? Mapę występowania grzybów znajdziemy na stronie grzyby.pl, gdzie grzybiarze z całego kraju regularnie informują o kolejnych znaleziskach. Dzięki temu na tle Polski podświetlają się ogniska, gdzie ilość znalezionych grzybów przekracza niekiedy nawet 200 sztuk na godzinę, zbieranych oczywiście przez kilka osób. Co możemy wyczytać z mapy w tym tygodniu?

Najwięcej grzybów znaleziono w okolicach Warszawy, gdzie mieści się kilka drobnych punktów świadczących o tym, że znajdowano tam po około 180-200 sztuk w ciągu godziny zbiorów. Podobne niewielkie ogniska znajdują się też w okolicy Bielsko-Białej, Poznania, Piotrkowa Trybunalskiego i Zielonej Góry. Większe tereny, które zaznaczono na mapie kolorem żółtym (od 25 do 50 sztuk grzybów na godzinę) to przede wszystkim większa część województwa łódzkiego i mazowieckiego, całe województwo dolnośląskie, śląskie i małopolskie, oraz zdecydowana część Wielkopolski i Pomorza. Warto jednak pamiętać, że mapa aktualizuje się dzięki innym grzybiarzom zaznaczającym teren swoich zbiorów, dlatego też warto rozeznać się na własną rękę i poszukać, czy aby na pewno w naszej okolicy nie ma ukrytych leśnych skarbów.

Mapa występowania grzybów na stronie grzyby.pl
Mapa występowania grzybów na stronie grzyby.pl screen: grzyby.pl/wystepowanie.htm

W pobliżu tych drzew znajdziesz takie okazy. Ta wiedza może się przydać

Nie tylko wiedza z mapy może okazać się przydatna. Wybierając się na grzyby trzeba wiedzieć, pod którymi drzewami zastaniemy jakie okazy. Jest to nie tylko dobra wskazówka w poszukiwaniach, ale także pewien wyznacznik dla grzybiarzy. Jeśli znajdziesz bowiem grzyb, który wygląda znajomo, ale nie powinien rosnąć w danym miejscu, jest to doskonały powód, by dokładniej mu się przyjrzeć i być może z niego zrezygnować. Gdzie więc znajdziesz najbardziej popularne rodzaje grzybów?

  • Kurki - pod sosnami i świerkami. Czasem pod bukami i dębami. 
  • Borowiki szlachetne - pod sosnami, świerkami i dębami. 
  • Maślaki - pod brzozami i topolami. Czasem również pod osikami i grabami.
  • Podgrzybki brunatne - pod sosnami i świerkami.
  • Kanie - na polanach leśnych, zarówno w lasach iglastych, jak i liściastych.
  • Koźlarze - pod brzozami i sosnami. Czasem pod leszczynami.
  • Rydze -w miejscach mocno nasłonecznionych, głównie w przerzedzonych lasach i wysokich trawach. 

Jeśli masz wątpliwości co do zebranych grzybów, nigdy nie ryzykuj. Każdy zbiór warto konsultować z osobami posiadającymi wieloletnie doświadczenie lub sprawdzać z pomocą atlasu grzybów i poradników. Spożycie trującego okazu może skończyć się tragedią.

Więcej o: