Kapuśniak to zdecydowanie jednak z ulubionych zup Polaków, bo jest tam wszystko, co kochamy - kapusta, kwas i mięso. Jednak żeby zrobić klasyczny kapuśniak, najważniejsze jest jednak mięso. Od lat nie zmieniłam przepisu mojej babci, która może i chodziła w starych pantoflach, ale gotowała zawsze z najlepszych składników, mimo trudności (wiadomo, PRL). Żeberka jedne i drugie no i boczek. Ten smak jest niepowtarzalny.
Klasyczny kapuśniak babci - lepszy nie istnieje
Składniki:
- ok. 700 g wędzonych żeberek,
- 700 g żeberek surowych,
- 300 g boczku wędzonego,
- 1 duża cebula,
- pęczek włoszczyzny (2 marchewki, 2 pietruszki, por, pół główki selera),
- pół główki białej kapusty,
- 700 g kiszonej kapusty (lub więcej, jeśli wolicie kwaśne zupy),
- sól, pieprz, ziele angielskie, liście laurowe, majeranek,
- kilka ziemniaków,
- 3-4 ząbki czosnku.
Klasyczny kapuśniak - sposób wykonania
- Wędzone i surowe żeberka podziel na mniejsze kawałki i zalej zimną wodą. Na wolnym ogniu zagotuj i zbierz szumowiny. Następnie dodaj liście laurowe i ziele angielskie oraz włoszczyznę. Gotuj na wolnym ogniu.
- Kiszoną kapustę lekko odciśnij z soku (sok zachowaj) i poszatkuj na desce. Boczek pokrój w kostkę, cebulę posiekaj. Następnie wytop boczek na suchej patelni, dodaj cebulę i smaż do zeszklenia.
- Kiedy cebula się zeszkli, dodaj posiekaną kapustę i smaż całość przez ok. 10 minut.
- Gdy kapusta się podsmaża, dodaj pokrojone w kostkę ziemniaki oraz poszatkowaną białą kapustę. Wywar posól delikatnie i dodaj pieprz.
- Kiedy ziemniaki i mięso będą miękkie, dodaj zawartość patelni. Gotuj dalej, aż kapusta kiszona będzie miękka (biała szybko mięknie). Pod koniec gotowania dopraw do smaku sokiem z kiszonej kapusty.
Taki kapuśniak pamiętam z dzieciństwa. Jest pyszny i nigdy nie zapomnę tego smaku. Czasami zamiast boczku dodaję kiełbasę, ale podsmażam ją na odrobinie swojskiego smalcu. Nie ma lepszego obiadu na pocieszenie po ciężkim dniu.