Pijąc tę herbatę, możesz dożyć 100 lat. Mieszkańcy greckiej wyspy zdradzili sekret długowieczności

Jak to jest, że mieszkańcy niektórych regionów świata bez problemu dożywają sędziwego wieku i rzadziej chorują? Kluczowa okazuje się tu dieta bogata w ryby, warzywa i owoce, a także ziołowe napary. Jak przygotować tzw. herbatkę długowieczności? Będziesz potrzebować tylko trzech składników.

Mieszkańcy tzw. niebieskich stref to jedni z najdłużej żyjących ludzi na świecie. Dożywają sędziwego wieku 90, a nawet 100 lat. Mówi się, że są to głównie osoby zamieszkujące półwysep Nicoya (Kostaryka), wyspę Okinawa (Japonia), miasto Loma Linda (Kalifornia, USA), region Barbagia (Sardynia, Włochy) oraz wyspę Ikaria (Grecja), która znana jest również jako "Wyspa, na której ludzie zapominają o śmierci". Na czym polega sekret ich długowieczności?

Zobacz wideo Czy picie herbaty z cytryną jest szkodliwe dla zdrowia? [NaZdrowie]

Stulatkowie z greckiej wyspy zdradzili sekret na długowieczność. Kluczem jest dieta

Portal blueznones.com wskazuje, że co trzeci mieszkaniec Ikarii dożywa 90. roku życia. Demencja i inne schorzenia wieku podeszłego niemal tam nie istnieją. Na sekret ich długiego życia wpływa kilka czynników. To kombinacja spokojnego i zarazem aktywnego trybu życia, czystego powietrza oraz diety. To właśnie ta ostatnia sprawia, że seniorzy z greckiej wyspy znacznie dłużej cieszą się zdrowiem fizycznym i mentalnym.

Na co dzień stosują dietę śródziemnomorską, czyli obfitującą w świeże ryby, z dużą ilością warzyw i owoców, a także produktów pełnoziarnistych, ziemniaków, fasoli oraz oliwy. Nieodmiennym elementem codziennego jadłospisu jest także ziołowa herbatka składająca się najczęściej z rozmarynu, szałwii i mniszka lekarskiego.

Te zioła dostaniesz w każdym sklepie. Zrobisz z nich "herbatkę długowieczności"

Napar z mieszanki ziół chroni organizm i dostarcza wielu witamin oraz minerałów. Rozmaryn do doskonałe źródło antyoksydantów. Działa antybakteryjnie, przeciwgrzybiczo i przeciwwirusowo. Wspiera pracę układu odpornościowego i zmniejsza ryzyko infekcji. Mniszek lekarski z kolei świetnie oczyszcza organizm z toksyn. Wykazuje właściwości moczopędne, przeciwzapalne i antynowotworowe.

Działanie szałwii przyczynia się do poprawy pamięci i prawidłowej pracy układu pokarmowego. Poprawia nastrój i reguluje poziom cholesterolu. Przygotowanie "herbatki długowieczności" jest wyjątkowo proste. Wystarczy, że wymieszasz w kubku łyżeczkę powyższych ziół, zalejesz wszystko gorącą wodą i zaparzysz. Na koniec przecedź napar przez sitko i racz się prozdrowotnym napojem.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.