Cudownie nawozi krzewy z porzeczkami. W większości domów ląduje w koszu na śmieci

Wiosną polskie ogródki budzą się do życia. Siejemy wtedy nowe rośliny, a inne przesadzamy z doniczki do ziemi. To także dobry moment na nawożenie. Zamiast jednak kupować preparat chemiczny, skorzystajmy z dobrodziejstw natury i zróbmy go samodzielnie - to banalnie proste!

W przydomowych ogrodach i na działkach ROD znaleźć można wiele gatunków roślin. Uprawiane są tam jednak nie tylko warzywa oraz piękne kwiaty, lecz także krzewy owoców. Szczególną popularnością cieszy się uprawa krzaczków porzeczki. Małe, okrągłe owoce charakteryzują się wyjątkowym smakiem, który łączy w sobie zarazem nutki kwaśne, jak i słodkie. Jak prawidłowo dbać o porzeczkę? Trzeba przede wszystkim pamiętać o odpowiednim nawozie.

Zobacz wideo Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie

Nawóz do porzeczek zero waste. Główny składnik zwykle wyrzucamy do śmietnika

Pielęgnacja porzeczek w ogrodzie nie ogranicza się jedynie do podlewania krzewów. Po pierwsze, ważne, aby zasadzić ją w odpowiedniej ziemi. Porzeczka lubi glebę żyzną i bogatą w próchnicę. Nie należy jednak umieszczać jej w ziemi wilgotnej i gliniastej. Najlepiej sadzić ją jesienią lub wiosną - w marcu i kwietniu. Podłoże należy spulchnić i odżywić nawozem, koniecznie organicznym.

Doskonale sprawdzi się tu naturalny nawóz, którego główny składnik zazwyczaj ląduje w koszu na śmieci. Obierki ziemniaków zawierają w sobie mnóstwo witamin i minerałów, dzięki którym krzaczki porzeczki obficie obrodzą. Domowa odżywka jest bardzo prosta w przygotowaniu, a jej działanie - sprawdzone i skuteczne.

Naturalna odżywka z obierek po ziemniakach. Krzaczki obrodzą jak szalone

Istnieje wiele gatunków porzeczki, w Polsce głównie uprawia się jedną z kilku odmian porzeczki czerwonej. Dbanie o nią nie jest skomplikowane ani czasochłonne. Co jakiś czas warto jednak dostarczyć jej cennych wartości odżywczych, dzięki którym pięknie urośnie w okresie letnim. W tym celu polecamy przygotować domową odżywkę z obierek po ziemniakach.

Zamiast wyrzucać obierki po skończonym obiedzie, zachowaj je, a następnie zalej gorącą wodą w proporcjach 1:10. Powstałą mieszankę zostaw do zaparzenia i ostudzenia, po czym przecedź przez sito. Takim nawozem podlewaj krzaczki raz w miesiącu, aby owoce urosły liczne i soczyste. Co ciekawe, roztwór z obierek zadziała równie dobrze w przypadku truskawek oraz malin. Przepis na tę odżywkę powinien znać każdy działkowiec.

Więcej o: