Zupa ogórkowa mojej babci z Podhala to ponadczasowy klasyk. Sekretem jest hojna porcja tego składnika

Słoneczne, ciepłe dni nakłaniają nas do lekkiej, orzeźwiającej diety. Jednak w porze obiadowej nie może zabraknąć zupy. Najlepszym wyborem na ucztę będzie ogórkowa z przepisu mojej babci. W podhalańskim domu nieopodal Zakopanego zawsze serwuje się ją z solidną porcją zieleniny i sekretnym składnikiem, który jest nośnikiem smaku.

Lipiec to jeden z piękniejszych miesięcy w roku, a co za tym idzie - to idealny moment na kulinarne podboje. W domu mojej babci na Podhalu panuje tradycja dwudaniowych obiadów, więc obok schabowego czy pierogów zawsze musi znaleźć się zupa. Przepis na ogórkową w tym wydaniu to prawdziwy majstersztyk, a jak się okazuje, sekretem wcale nie są warzywa.

Zobacz wideo Intensywna i rozgrzewająca zupa ogórkowa

Ogórkowa z przepisu babci z Podhala. Tego smaku nie da się podrobić 

Fani polskich zup nie mogą zapomnieć o ogórkowej, która doskonale smakuje o każdej porze roku.  Sekretem tego dania nie są jednak tylko warzywa - w składzie nie może zabraknąć także koperku, śmietany i nośnika smaku, jakim jest masło. Zanim jednak tłuszcz trafi do garnka, warto go odpowiednio przygotować. 

Zupa ogórkowa to bardzo łatwa i obłędnie smaczna potrawa, której z pewnością żaden smakosz się nie oprze. Warto jednak pamiętać o podsmażeniu warzyw na maśle. Ten trik gwarantuje odtworzenie smaków z beztroskich lat dzieciństwa, kiedy to w domu babci, po południu zawsze czekał gorący talerz tego wyśmienitego dania. 

Podhalańska ogórkowa z przepiśnika mojej babci Zosi 

Składniki: 

  • 500 g kiszonych ogórków + sok z ogórków,
  • 50 g masła,
  • cebula,
  • 2 ząbki czosnku,
  • marchewka,
  • pietruszka,
  • 3 średnie ziemniaki,
  • 2 l bulionu warzywnego lub mięsnego,
  • 200 g śmietany 18 proc. (najlepiej swojskiej, takiej dodawała moja babcia),
  • pęczek koperku,
  • sól i pieprz do smaku.

Sposób przygotowania: 

  1. Rosół wstaw na palnik i podgrzewaj na małej mocy. 
  2. W rondelku rozpuść połowę masła. Na tłuszcz wrzuć drobno posiekaną cebulę i czosnek. Gdy całość nabierze złotych kolorów, dodaj ziele angielskie i liść laurowy.
  3. Składniki smaż kilka minut. Następnie dorzuć posiekaną w drobną kostkę marchew, ziemniaki i pietruszkę. Teraz wszystkie warzywa dodaj do podgrzanego bulionu i gotuj razem przez 20 minut. 
  4. W tym czasie można przygotować ogórki. Kiszone zetrzyj ręcznie na tarce o dużych oczkach. Wskazówka - zachowaj też wodę z ogórków i sok - dodane do zupy gwarantują obłędny smak. 
  5. Na patelni rozpuść pozostałe masło. Na ciepły tłuszcz wrzuć starte ogórki. Smaż kiszone, aż delikatnie się skarmelizują. Dodaj je do zupy wraz z sokiem i wodą. 
  6. Zupę gotuj przez kilkanaście minut, aż warzywa będą miękkie. 
  7. Na koniec zabiel ogórkową śmietaną. Pamiętaj, by wcześniej ją zahartować. 
  8. Dopraw wszystko solą, pieprzem i udekoruj solidną porcją koperku. Smacznego!
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.