Domowy gulasz to prawdziwy rarytas, który niemal zawsze świetnie smakuje. Warto jednak pamiętać, że drobny błąd przy przygotowaniu mięsa może zniweczyć nasze starania i sprawić, że danie będzie mało apetyczne i zwyczajnie przeciętne. Robert Makłowicz zna jednak techniki węgierskiej kuchni, które sprawią, że gulasz będzie smakował rewelacyjnie, a mięso rozpłynie się w ustach.
Zobacz wideo Mądra Babcia pokazała, jak zrobić obłędny gulasz z grzybami. Zaniemówisz z zachwytu
Węgierski gulasz Roberta Makłowicza to kulinarne arcydzieło
Mięso w gulaszu znowu jest zbyt twarde i łykowate? Pozbądź się tego problemu i zadbaj o aromatyczne dodatki. Dzięki tej metodzie Roberta Makłowicza nasze danie będzie smakowało obłędnie, a każdy kęs mięsa będzie kruchy i delikatny. Najlepszej jakości wołowina i warzywa to jednak nie wszystko. Tradycyjny bogracz to jedno z najlepszych dań węgierskiej kuchni. Nazwa (węg. Bogracs) pochodzi od rodzaju kociołka, który służy do przygotowywania potraw na ognisku. W Polsce zaczęto tak nazywać węgierską zupę gulaszową, która szybko zyskała popularność i gości w wielu domach.
Jak radzi Robert Makłowicz, w bograczu, który jest jedną z odmian tradycyjnego, węgierskiego gulaszu, nie może zabraknąć także solidnej porcji cebuli, marchewki, ziemniaków i papryki. Wisienką na torcie jest miks kolorowych i aromatycznych przypraw. Najważniejszym szczegółem jest jednak długie i powolne gotowanie na niewielkim ogniu - wówczas wszystkie smaki pięknie zaczną ze sobą współgrać, a mięso będzie się rozpływać w ustach.
Bogracz wołowy z przepisu Makłowicza. To danie zawsze wychodzi na piątkę z plusem
Składniki:
- 500 g mięsa wołowego,
- 2 łyżki smalcu,
- 600 g ziemniaków,
- 2 cebule,
- 400 g marchewki i pietruszki,
- świeża ostra papryka,
- pomidor,
- 2 papryki czerwone,
- ząbek czosnku,
- łyżka słodkiej papryki w proszku,
- szczypta kminku,
- sól,
- pieprz.
Sposób przygotowania:
- Zacznij od warzyw. Cebulę drobno pokrój i podsmaż na smalcu na złoty kolor. Po chwili wrzucamy słodką paprykę w proszku - ważne, by się nie skarmelizowała i nie przypaliła. Wówczas danie będzie gorzkie. Wskazówka: Makłowicz podpowiada, że można podlać wszystko odrobiną wody.
- Dodaj pokrojone w drobną kostkę mięso wołowe. Duś, żeby wołowina się ścięła i tym samym pozostała w środku wyjątkowo soczysta.
- Gdy mięso będzie już na wpół miękkie, dodaj pokrojoną w większe kawałki paprykę, marchew, pietruszkę i pomidora. Całość duś, aż warzywa zmiękną.
- Następnie dodaj pokrojone w kostkę ziemniaki i dolewamy wody.
- Danie solimy, pieprzymy i dodajemy kminek.
- Gulasz dusimy kolejne 10 minut.
- Wskazówka: pamiętaj, by moc palnika była na minimum - wówczas unikniesz przypaleń.
- Gotowy gulasz serwuj z ulubionymi dodatkami - świetnie smakuje z kaszą gryczaną lub porcją ziemniaków. Smacznego!
- Szczegółowy przepis Roberta Makłowicza można obejrzeć na YouTube - Przepisy Makłowicza.