Czy agrest można mrozić? Zrób to w ten sposób, a zyskasz lodowe kulki pełne witamin

Przechowywanie żywności w prawidłowy sposób przedłuża jej świeżość i smak oraz pozwala na zachowanie cennych wartości odżywczych. Dzięki sprytnym trikom możemy się cieszyć letnimi przysmakami nawet zimą. Jak zamrozić agrest?

Mrożenie owoców to doskonały sposób na przechowywanie ich nie tylko na zimę, lecz także w perspektywie kilku tygodni lub miesięcy. Kiedy w dowolnym momencie najdzie nas ochota na dany przysmak, jedyne co trzeba wtedy zrobić, to wyjąć go z zamrażarki. Jak to jednak wygląda w przypadku agrestu?

Zobacz wideo Arbuz w zamrażarce? Nigdy w życiu! Zobacz, co i jak mrozić

Czy agrest można mrozić? Eksperci od żywienia nie widzą przeciwwskazań

Agrest - podobnie jak wiele innych owoców - można mrozić, by przedłużyć jego świeżość i trwałość. Wielkim atutem jest to, że nie trzeba go dodatkowo kroić ani obierać, co znacznie przyspiesza cały proces. Mrożony w całości świetnie sprawdzi się później m.in. do wypieków i innych deserów, a także lemoniad, sałatek oraz owsianek.

Jak zamrozić agrest? Bardzo łatwo. Najpierw go dokładnie umyj i osusz. Wybieraj tylko twarde i jędrne owoce, bez widocznych śladów zepsucia. Osuszone kuleczki umieść w pojemniku lub foliowej torebce. Jeśli chcesz uniknąć sklejenia, wysyp je najpierw na tackę i włóż do zamrażarki. Po kilku godzinach wyjmij agrest i dopiero wtedy przełóż go do folijki.

Agrest nie tylko do kompotu. Zastosowanie kwaśnych kulek w kuchni jest szerokie

Owoce agrestu kojarzą nam się z lekko cierpkim, kwaskowym posmakiem, który doskonale współgra z ciastami i kompotami. Dojrzały miąższ jest nieco słodszy, z kolei cierpka pozostaje zwykle skórka. To cenne źródło witamin C, A, E oraz z grupy B, a także minerałów (wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, cynk, sód), kwasu foliowego i błonnika pokarmowego. Agrest charakteryzuje się niską kalorycznością oraz niewielkim indeksem glikemicznym. Spożywany regularnie wspomaga pracę układu trawiennego i moczowego, odkwasza organizm i koi nerwy.

Najzdrowszy jest w formie surowej, nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by umiejętnie włączyć go do naszych codziennych posiłków. Warto dodawać agrest do koktajli, soków, dżemów, a nawet prozdrowotnych nalewek. Świetnie nadaje się też do kisieli oraz galaretek owocowych i wzbogaca smak potraw wytrawnych, m.in. mięsnych i rybnych.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.