Kiedyś popularny, dziś praktycznie zapomniany. Ta niepozorna zielenina jest zdrowsza od sałaty

Podstawą zdrowiej diety jest dodawanie do codziennych posiłków co najmniej jednej porządnej porcji warzyw. Rzadko kiedy nasz wybór pada jednak na jarmuż. Ta zdobywająca na popularności roślina, z której można przyrządzić wiele smacznych dań, jest zaliczana do tak zwanych superfoods. Cudowne właściwości jarmużu pomagają w poskramianiu chęci na podjadanie.

Wśród całej targowej zieleniny to właśnie jarmuż jest jednym z najcenniejszych źródeł wartości odżywczych dla naszego organizmu. Nazywany "superwarzywem" szczególnie polecany jest przez dietetyków w diecie polegającej na redukcji masy ciała. Niegdyś popularny w Polsce, na przestrzeni lat został prawie całkowicie zapomniany.

Zobacz wideo Chipsy z jarmużu podane z guacamole

Jarmuż to prawdziwa skarbnica witamin

W tym niepozornym warzywie można znaleźć ogrom cennych składników odżywczych. Jarmuż, który nieszczególnie zachęca swoim wyglądem, jest warzywem liściastym oraz botaniczną odmianą kapusty liściastej. Częste jego spożywanie pomaga poskromić chęć na podjadanie między posiłkami, ponieważ jest bardzo sycący. Korzystnie działa na układ pokarmowy oraz reguluje procesy trawienne, ze względu na dużą zawartość błonnika.

Jarmuż jest prawdziwą bombą witaminową, ma w sobie przede wszystkim porządną dawkę witaminy K, która odgrywa kluczową rolę w procesie krzepnięcia krwi, a także pomaga zachować mocne kości. Z cennych wartości odżywczych warto wymienić przede wszystkim kwas foliowy, żelazo, wapń, magnez i potas. Choć jest bardzo zdrowy, to trzeba pamiętać, że zawiera w sobie szczawiany, które nie są wskazane w diecie osób borykających się z kamicą żółciową lub dną moczanową.

Wykorzystanie jarmużu w kuchni

Liście jarmużu są wyraziste w smaku. Jeśli nie odpowiada nam jego goryczkowy posmak, po delikatnym przemrożeniu stanie się bardziej delikatny. Najlepiej smakuje, kiedy jest świeży, jednak jeśli od razu nie mamy na niego pomysłu, warto pamiętać, że w lodówce przechowuje się go najczęściej do trzech dni. Później nabiera gorzkiego posmaku.

Przed gotowaniem należy dokładnie umyć liście. Czekający w lodówce jarmuż zbiera wilgoć, która może przyspieszyć proces psucia się tego warzywa. Świetnie sprawdzi się jako dodatek do sałatki, na kanapkach lub jako składnik pysznego dania z makaronem. Również w przetworach jest nieocenionym składnikiem, warto przetestować domowe pesto z jarmużu i suszonych pomidorów. Do czegokolwiek dodamy to wyjątkowe warzywo, danie z pewnością nie będzie banalne.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.