Śląski kucharz zdradził sekret najlepszych placków ziemniaczanych. "Nie rozwalają się"

Placki ziemniaczane to dość prosta do przygotowania potrawa. Trzeba jednak pamiętać o kilku zasadach, by uniknąć popularnych błędów. Śląski kucharz Remigiusz Rączka zdradził jeden z najważniejszych sekretów placków - ziemniaki. Gdy wybierzesz odpowiednie, placki nie będą się rozpadać i nie puszczą dużo wody.

Placki ziemniaczane, choć nie należą do niskokalorycznych dań, od czasu do czasu nie zaszkodzą. Ich zaletą jest to, że robi się je szybko i dość łatwo. Można je również jeść na różne sposoby - niektórzy lubią łączyć je z kwaśną śmietaną i np. łososiem wędzonym, a inni wolą zjadać na słodko. Dobrze pasują do placków również sosy grzybowe i mięsne.

Zobacz wideo Placki ziemniaczane są super, ale te z cukinii jeszcze lepsze. Mamy przepis

Jak zrobić placki ziemniaczane, by się nie rozpadały? Kucharz zwraca uwagę na ziemniaki

Trzeba jednak pamiętać o kilku zasadach, dzięki którym placki wyjdą perfekcyjne. Jedną z nich powinniśmy mieć w głowie już podczas zakupów. Chodzi bowiem o wybór odpowiednich ziemniaków. Szczegółowo wyjaśnił to kucharz Remigiusz Rączka, który na Youtubie prowadzi popularny kanał Rączka Gotuje.

Jaki jest sekret najlepszych placków na świecie? Kartofel. Na placki ziemniaczane proponuję kartofel typu C, czyli bardzo mączysty, który ma bardzo dużo skrobi. Wtedy placki się nie rozwalają i nie puszczają dużo wody

- wyjaśnia w filmie.

Ponadto śląski kucharz podpowiada, by placki ścierać na drobnych oczkach tarki. Dodaje, że w związku z tym, że używa ziemniaków typu C, nie potrzebuje dużo mąki - proporcje w jego przepisie to 2 łyżki mąki pszennej na 2,5 kg ziemniaków.

 

Remigiusz Rączka przypomina też, by do startych ziemniaków dodać sporo soli. Surowe warzywo mocno ją "wciąga", więc gdy użyjemy za mało, placki wyjdą niesmaczne.

Co zrobić, by placki ziemniaczane nie piły tłuszczu?

Wybór odpowiednich ziemniaków to jednak nie koniec. Częstym problemem, z którym trzeba się zmierzyć, gdy robi się placki, jest również to, że mocno "piją" tłuszcz z patelni. Jak temu zapobiec? Wielokrotnie wspominaliśmy o tym w naszych tekstach. Wystarczy zaledwie odrobina produktu, który zapewne każdy z nas ma w kuchennej szafce. Chodzi o ocet. No i oczywiście, zanim włożysz ciasto na patelnię, mocno je odciśnij - im mniej wody ziemniaczanej, tym bardziej chrupiące będą placuszki. 

Ile octu dodać do masy na placki ziemniaczane, by tłuszcz nie wsiąkał w nie zbyt mocno? Wystarczy łyżka. Składnik dolewa się na samym końcu, tuż przed wymieszaniem i smażeniem. Po zdjęciu placków z patelni i tak warto jeszcze przed podaniem odsączyć je na ręczniku papierowym.

Dlaczego masa na placki ziemniaczane ciemnieje? Magda Gessler ma na to sposób

Masa na placki ma również to do siebie, że szybko ciemnieje. Dzieje się tak, ponieważ ziemniaki zawierają enzym - oksydazę polifenolową - który wchodzi w reakcję z powietrzem. To sprawia, że zmienia się kolor produktu. Nie wpływa to na smak ziemniaków ani ich wartości odżywcze, ale może skutecznie zniechęcić do jedzenia.

Jak sobie z tym poradzić? Zastosować radę Magdy Gessler. Restauratorka dodaje do masy łyżkę śmietany lub gęstego jogurtu naturalnego. Inną metodą jest dolanie odrobiny soku z cytryny. Te dodatki nie wpłyną negatywnie na smak placków, a mogą znacznie poprawić wygląd i konsystencję masy.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.