To najlepsze rydze marynowane. Przepis mam jeszcze od prababci. Mąż wcina je łyżkami

Masz sporo rydzów i zastanawiasz się, co z nimi zrobić? Polecamy zamknąć w słoikach. Będą idealne przez całą zimę. Najlepiej przygotować marynowane według z babcinego przepisu. Wówczas wyjdą obłędnie smaczne.

Rydze, jak i inne grzyby, można przygotować na wiele sposobów. Usmażyć, upiec czy zamarynować. Jak to zrobić? Metod jest sporo, ale ja zawsze robię tak samo, jak moja babcia. Wychodzą przepyszne. Nie wierzycie? Przekonajcie się sami. 

Zobacz wideo Mądra Babcia pokazała, jak zrobić obłędny gulasz z grzybami. Zaniemówisz z zachwytu

Sprawdzone rydze marynowane. Przepis jest banalnie prosty

Moja babcia do marynowania rydzów nie używała wielu składników. Wręcz przeciwnie, ograniczała się do niezbędnego minimum, czyli grzybów, octu, wody i kilku podstawowych przypraw. Szczegółową ich listę znajdziecie poniżej. 

Składniki na zalewę do rydzów marynowanych:

  • rydze (najlepiej młode) - kilogram,
  • cebula - jedna średniej wielkości,
  • woda - litr,
  • ocet spirytusowy 10 proc. - szklanka,
  • cukier - osiem płaskich łyżek,
  • sól - czubata łyżka,
  • liście laurowe, ziele angielskie, gorczyca, pieprz - do smaku.

Jak marynować rydze? Przepis mojej babci to majstersztyk 

Zanim zabierzesz się za marynowanie rydzów, starannie je oczyść, a jeśli są dość spore, to pokrój na mniejsze części. Tak przygotowane grzyby wrzuć do wrzącej wody, gotuj przez 10 minut, po czym odcedź. Cebulę obierz i pokrój w piórka, a następnie wrzuć po kilka kawałków do każdego słoika. Podobnie zrób z rydzami.

 Teraz czas na zalewę. Zagotuj wodę z octem, cukrem, solą i przyprawami. Zostaw do ostygnięcia, a potem zalej mieszaniną zawartość słoików i dobrze je zakręć. Na koniec została jeszcze pasteryzacja. Umieść słoiki na ściereczce na dnie garnka. Zalej wodą do około 3/4 wysokości i pasteryzuj przez około 20 minut. Gotowe. Smacznego! Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.

Więcej o: