Cześć, jestem Jagna Niedzielska. Możecie mnie kojarzyć z programu o niemarnowaniu żywności "Jagny Niedzielskiej kuchnia bez resztek" oraz jako współprowadzącą programu "Widelcem po mapie". Gotuję, doradzam i propaguję #zerowaste. Na łamach portalu haps.pl pokażę wam, jak gotować ze smakiem, ale tak, żeby niczego nie marnować. Zapraszam do mojej kuchni #bezresztek pełnej trików i patentów.
Jak to? Produkcja żywności wymaga energii, pracy ludzkiej, ale także wody. Tymczasem ponad 37 proc. Polaków mówi, że zdarza im się wyrzucać produkty spożywcze, a ponad 70 proc. przyznaje się do wyrzucania gotowych posiłków. Ma to bezpośrednie przełożenie na ślad wodny naszej codzienności. Dlatego warto zwrócić uwagę na skalę wyrzucanego przez nas jedzenia oraz wybieranie produktów z mniejszym śladem wodnym. To nie tylko dobry wpływ na planetę, lecz także na stan naszego portfela.
Poniżej przedstawiam listę produktów i ilość wody potrzebnej do ich wyprodukowania. Warto zwrócić uwagę na wartości przy wołowinie. Kilogram wołowiny to ponad 15 tysięcy litrów wody. To jakieś 30 wanien lub 125 prań w pralce... Liczby warte chwili zastanowienia.
Mam dla was dwa przepisy, które pozwolą wykorzystać w kuchni produkty, które mogą wkrótce się zepsuć. Obite jabłka, niejędrne marchewki, zwiędnięte zioła, czerstwe pieczywo. Pamiętajcie, że to nadal dobre produkty, z których można przygotować coś pysznego! Ponad połowa Polaków boi się sięgać po niedoskonałe produkty, ale na szczęście kuchnia #bezresztek ośmiela i skutecznie zachęca do wykorzystywania wszystkiego, co dobre - niekoniecznie tego, co "ładne".
Składniki:
Sposób przygotowania:
Składniki:
Przygotowanie:
Macie swoje sposoby na wykorzystywanie resztek? Podzielcie się w komentarzach.
***
O Jagnie Niedzielskiej mówi się, że jest jedną z polskich twarzy idei zero waste. Miłośniczka i propagatorka nurtu niemarnowania w kulinariach. Autorka książki - poradnika z ponad 90 przepisami kulinarnymi "Bez resztek". Prowadząca program "Bez reszty. Kuchnia zero waste" oraz współprowadząca "Widelcem po mapie". Na co dzień szefowa kuchni grupy kulinarnej Tygiel oraz firmy cateringowej. Jagna jest kreatorką smaków oraz docenianą kulinarną artystką - uwielbia, gdy w daniach mieszają się smaki, faktury i kolory, dlatego jej drugą specjalnością jest kuchnia hawajska, gdzie tradycyjne, rajskie przepisy łączą, między innymi, smaki Japonii, Chin, Tajlandii, Filipin czy Portugalii. W wolnych chwilach daje upust swojej artystycznej duszy, tworząc zaskakujący food design. Jej przepisy oraz zdjęcia publikowane pod hasłem "architektura kulinarna", znane są już w Berlinie, Francji, Czechach i w Stanach Zjednoczonych.