Z reguły do koszyczka wielkanocnego wkłada się jajka, kiełbasę lub wędlinę, pieczywo, ćwikłę oraz chrzan, sól i pieprz, a wiele osób święci także cukrowego baranka. Do święconki dorzucić można także kolorowe pisanki, a wszystko udekorować białą serwetą osłaniającą pokarmy i to taki właśnie widok jest dla wszystkich znajomy. Istnieją jednak osoby, które święcą wszystko, co bliskie ich sercu. Choć bywa to zabawne, to pewnych rzeczy po prostu nie wypada zabierać do kościoła.
Znajdują się tacy, którzy chcą poświęcić wszystko, co zamierzają spożyć w Wielkanoc. Warto zachować w tym umiar, ponieważ święconka ma być jedynie symbolem świątecznych potraw. Z pewnością nie będzie dobrym pomysłem przynoszenie alkoholu. Nie brakuje śmiałków, którzy między pisankami a wędliną kładą "małpkę". Choć w Niedzielę Wielkanocną post nie obowiązuje i skromny toast nikogo nie urazi, tak wódka w koszyczku wielkanocnym to dość poważne faux pas.
Na święcenie koszyczków często przychodzą całe rodziny z dziećmi, także tymi małymi. To oczywiste, że nawet najmłodsi chcą brać czynny udział w tradycjach jednak miejscem zabawek nie jest święconka. Wszelkie pluszowe maskotki, plastikowe figurki i święcące gadżety powinny zostać w rączkach dzieci. To samo tyczy się wszystkich innych przedmiotów, jak np. pamiątki rodzinne, zdjęcia czy przedmioty codziennego użytku. Istnieją również historie, że niektórzy bardzo nadgorliwi chrześcijanie oraz żartownisie do koszyczków wielkanocnych wkładali... małe zwierzęta. Tu jednak nie trzeba nikogo upominać, że jest to szkodliwe i nieodpowiedzialne zachowanie, a wszelkie myszy, chomiki i kocięta nie powinny być traktowane jak zabawki.
Choć wydawać by się mogło, że zarówno kurczaczki, jak i zające czy baranki są w koszyczkach mile widziane. Nie każdy jednak wie, że zając traktowany jest jako symbol świecki, a w kościele nie jest on traktowany jako charakterystyczny znak Wielkanocy. Jedynie baranek symbolizuje wyznawane przez Chrześcijan wartości, dlatego to na niego lepiej postawić podczas komponowania święconki. Oznacza on bowiem odkupienie grzeszników i przezwyciężenie zła.
W koszyczku wielkanocnym koniecznie znaleźć powinny się jajka, również w formie pisanek. Są one niewątpliwie najważniejszym symbolem świąt wielkanocnych. Są jednoznaczne z przezwyciężeniem śmierci i początkiem nowego życia co naturalnie kojarzy się ze zmartwychwstaniem Jezusa.
Kolejnym elementem prawidłowej święconki jest sól i pieprz, będące symbolem prawdy i oczyszczenia, a także pieczywo symbolizujące dobrobyt oraz chleb życia dla Chrześcijan. Nie może zabraknąć również wędliny lub białej kiełbasy, które mają zapewniać zdrowie, płodność i dostatek materialny. Mile widzianym dodatkiem będzie również chrzan, przypominający o goryczy życia i męki Chrystusa. Co do słodkości, do święconki z reguły wkłada się kawałek babki, symbolizującej doskonałość, a także cukrowego lub czekoladowego baranka, chrześcijański symbol walki z grzechem. Tak skomponowany koszyczek można udekorować bukszpanem. Należy jednak uważać, ponieważ jest to roślina bardzo trująca. Warto więc owinąć część gałązki, którą wbijamy w pokarm, folią lub użyć sztucznego bukszpanu służącego stricte do ozdabiania koszyków w sposób prosty i bezpieczny. Na wierzch wystarczy ułożyć ozdobną, białą serwetkę i koszyczek jest gotowy na Wielką Sobotę.
Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl