Sernik tradycyjny jest nie tylko bardzo popularnym ciastem domowym, które pojawia się na stole podczas ważnych okazji, ale również wypiekiem wymagającym nieco wprawy. Od umiejętności wykonawcy w znacznym stopniu zależy czy wypiek będzie udany, nie opadnie i nie popęka. Nie ma jednak co się przejmować, gdyż przeważnie opadnięcie czy pęknięcia pojawiające się na cieście są jedynie defektem estetycznym, który w ogóle nie wpływa na smak ciasta.
Jednym z najpopularniejszych rodzajów sernika jest tzw. sernik krakowski. Co go wyróżnia? Otóż jest on przygotowywany na kruchym spodzie, z dodatkiem rodzynek oraz kratką z kruchego ciasta na wierzchu. Jest to stosunkowo prosty wypiek, który zadowoli podniebienia największych smakoszy serników.
Sernik z rodzynkami to typowe ciasto, które znajdziemy też w niemalże każdej cukierni. Jeśli chcemy wykonać je w domu, musimy zwrócić uwagę na jakość produktów wykorzystywanych do jego przygotowania. Przede wszystkim podstawą powinien być ser. Choć w każdym sklepie znajdziemy gotowe masy serowe, to zdecydowanie lepsze efekty osiągniemy kupując zwykły, półtłusty ser twarogowy, który następnie należy 3-krotnie przemielić maszynką. Także jaja użyte do wypieku powinny być świeże, najlepiej od kur z wolnego wybiegu lub wiejskie (jeśli mamy do takich dostęp). Warto zwracać uwagę także na masło wykorzystywane do wyrobu. Powinno mieć ono minimum 82 proc. tłuszczu. I w końcu rodzynki. Te dostępne w sklepach najczęściej mają w składzie mnóstwo konserwantów, warto więc wybrać takie ze sklepu ze zdrową żywnością, pozbawione szkodliwych substancji.
Sernik wiedeński to jeden z popularniejszych rodzajów tego wypieku. Przepis na sernik wiedeński doczekał się wielu wersji, jednak w podstawowej nie posiada on spodu, a do przygotowania wykorzystuje się jaja i tłusty twaróg. Oto sprawdzona receptura:
Składniki: kilogram świeżego, tłustego twarogu, 200 g masła, 8 jaj rozmiar L, łyżka mąki pszennej typ 450, łyżka mąki ziemniaczanej, 3/4 szklanki cukru pudru.
Przygotowanie:
Pieczenie sernika wydaje się być łatwe, jednak często zdarza się, że ciasto mimo zachowania norm dotyczących temperatury i czasu wychodzi nie takie, jak byśmy oczekiwali. Dzieje się tak dlatego, że nie przestrzegamy pewnych zasad dotyczących wypieku serników. Przygotowując ten wypiek, należy pamiętać, że:
Sprawdzonym sposobem na zapewnienie sernikowi puszystości oraz zabezpieczeniem go przed opadaniem jest pieczenie ciasta w kąpieli wodnej. W takim wypadku forma z ciastem powinna być umieszczona w naczyniu wypełnionym wodą, która sięgać będzie równo z wysokością ciasta w formie.
Bez względu na to, jaką formę pieczenia przyjmiemy (czy "na sucho", czy w kąpieli), istotne będzie też jego czas i temperatura. Ile piec sernik? Przyjmuje się, że lepszym rozwiązaniem jest dłuższe pieczenie w niższej temperaturze. Warto więc przyjąć zasadę pieczenia przez około 80 minut w piecu rozgrzanym do 160-170°C.
Zobacz też: Sernik z mlekiem w proszku - delikatny i puszysty. Jak go zrobić? Mamy przepis