Chodzi za tobą zupa fasolowa? Jeden składnik zapewni aromat wędzonki. Przepis babci

Zupa fasolowa to jeden ze smaków dzieciństwa. Pyszne i tradycyjne danie, które jest smaczne i bardzo pożywne. Przyrządzisz je bez trudu z przepisu babci. Znamy tą tajemną recepturę.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Na chłodne dni zupa warzywna będzie idealnym wyborem. W polskiej kuchni najpopularniejsze są zupy treściwe, z dużą ilością warzyw i dodatkiem kaszy lub ryżu. Zupa fasolowa jest bardzo pożywna, a przy okazji rozgrzewająca. Smakuje domem i wspomnieniami dzieciństwa. Przepis babci pomoże ci na chwilę odtworzyć dawne smaki. Poznaj tą recepturę i przygotuj to jako danie na obiad. Gwarantujemy, że zupę fasolową uwielbiają zarówno dorośli, jak i dzieci. To bardzo prosty i szybki przepis na obiad.

Zobacz wideo Przepis na rozgrzewającą dyniową zupę curry

Zupa fasolowa przepis babci: potrzebujesz kilku składników, aby odtworzyć ten smak

Aby wykonać to danie, potrzebujesz następujących składników:

  • 400 g fasoli typu Jaś
  • 1 duża włoszczyzna
  • ok. 250 g ziemniaków
  • ok. 500 g mięsa wieprzowego (np. żeberek)
  • ok. 200 g wędzonego boczku
  • 1 duży ząbek czosnku (w łupince)
  • 1 łyżka otartego majeranku (można dodać więcej)
  • Sól i ok. 10 ziarenek pieprzu

Przepis babci na zupę fasolową. To bardzo proste i smaczne danie

Na początku trzeba przygotować fasolę. Zalać ją zimną wodą, która powinna sięgać ponad powierzchnię suchej fasoli. Pozostawić na noc do nasiąknięcia. Rano pozostaje wylać wodę i opłukać fasolę. Do dużego garnka włożyć fasolę i mięso. Zalać wodą i gotować przez około 40-50 min. na małym ogniu. Następne są warzywa, które wymagają większej obróbki. Włoszczyznę i ziemniaki należy obrać, pokroić w grubą kostkę, pory na grube plasterki. Osobno włoszczyznę (bez ziemniaków) wraz z czosnkiem i wędzonym boczkiem, wrzucić do gotującej się fasoli i mięsa. Zagotować, zmniejszyć gaz i gotować ok. 15 min. Po tym czasie pozostaje dodać ziemniaki i majeranek. Powstałą zupę gotować jeszcze kwadrans, do momentu aż ziemniaki będą miękkie. Boczek można wyjąć i pokroić na kawałki, a potem dodać do zupy. Jeśli nie lubicie mięsa w zupie, można po prostu go zostawić dla aromatu i ominąć przy wykładaniu dania na talerze.

Przepis babci to najlepsza zupa fasolowa. Jak i z czym ją podawać?

Zupa fasolowa będzie udana, jeśli wyczuwalny będzie smak wędzonki, a fasola nie będzie rozgotowana i pozostanie delikatna w smaku. To danie powinno być gęste i sycące. Nie wymaga dodatku pieczywa, czy kaszy. Ziemniaki można jednak zastąpić np. kaszą jęczmienną, albo lanymi kluskami. Podawać w głębokim talerzu i jeść na gorąco. Smacznego!

Więcej o:
Copyright © Agora SA