Closer - oprysk na mszyce. Co warto o nim wiedzieć i do jakich warzyw go stosować?

Mszyce bywają trudnym przeciwnikiem nie tylko w ogrodzie pełnym róż, ale także przy uprawie wielu warzyw. Można z nimi walczyć domowymi sposobami, ale kiedy zawiodą, trzeba uciec się do innych rozwiązań. Czym jest closer - oprysk na mszyce i jak go stosować?
Zobacz wideo Jak usunąć kleszcza?

Samodzielna uprawa warzyw i innych roślin nie należy do najprostszych, kiedy w grę wchodzi walka ze szkodnikami. Mszyce zdecydowanie należą do tych wyjątkowo upartych. Jeśli domowe sposoby ich zwalczania zawiodą, warto postawić na inne, bardziej zdecydowane rozwiązania.

Closer - oprysk na mszyce. Co warto o wiedzieć o tym sposobie walki z mszycami?

Mszyce są trudnym przeciwnikiem, namnażają się w zastraszającym tempie, a co gorsza - w przypadku takich warzyw jak kalafior czy brokuł, zagnieżdżają się pomiędzy ciasno zrośniętymi różyczkami warzywa i są wręcz niewidoczne.

Jeśli nie pozbędziemy się ich od razu, to w późniejszym etapie rozwoju roślin będzie to wręcz niemożliwe. Dobrą metodą mogą być sposoby domowe, ale jeśli one zawiodą, trzeba postawić na bardziej radykalne rozwiązania. Z pomocą może przyjść Closer - oprysk na mszyce, który jest chemiczny. To popularna metoda, z której korzysta wiele osób.

Closer to środek przeznaczony do zwalczania szkodników ssących i jako jedyna substancja owadobójcza wywodzi się z grupy sulfoksymin. W skrócie oznacza to, że substancją czynną tego preparatu jest sulfoksaflor, dzięki niemu w skuteczny sposób możemy pozbyć się mszyc. 

Jego stosowanie budzi jednak kontrowersje, przeciwnicy uważają, że Closer, pomimo zapewnień producenta, jest szkodliwy także dla innych owadów, w tym pszczół. Jak czytamy na stronie portalu terazpole.pl, działanie używanego oprysku nie są jeszcze do końca znane, a sprawa trafiła do Komisji Europejskiej, która zadecyduje czy zostanie od ostatecznie wycofany z użytku.

Przeczytaj więcej na stronie głównej Gazeta.pl.

Closer oprysk na mszyce, do jakich warzyw go stosować?

Stosowanie tej substancji zalecane jest dla zwalczania mszyc na kapuście głowiastej, ziemniakach, brokułach, kalafiorze, brukselce, sałacie czy szpinaku. Ten konkretny oprysk występuje w formie koncentratu w postaci stężonej zawiesiny do sporządzania roztworu wodnego i ma działanie kontaktowe oraz żołądkowe.

Oznacza to, że w wyniku działania kontaktowego preparat wnika do wnętrza owada przez oskórek, prowadząc do zaburzeń układu nerwowego, co w krótkim czasie powoduje jego śmierć. Natomiast działanie żołądkowe wykazuje toksyczne działanie po przedostaniu się do ciała owada przez układ pokarmowy.

Ważne, by decydując się na użycie środka na mszyce zapoznać się ze szczegółową instrukcją oraz czasem karencji, czyli okresem, przez który nie wolno spożywać warzyw od momentu użycia preparatu. 

Więcej o: