Jak pasteryzować w piekarniku? Bezpieczniejsza alternatywa dla pękających we wrzątku słoików

Pasteryzacja przetworów pozwala na dłuższe przechowywanie oraz gwarantuje zachowaną świeżość i niezmienny smak. Sposobów na wekowanie jest kilka, jednak jeden z nich gwarantuje bezpieczny i szybki efekt. Pasteryzacja w piekarniku sprawi, że słoiki nie pękną, a żywność będzie odpowiednio zabezpieczona.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Wekowanie w piekarniku to jeden najlepszych sposobów, by nasze przetwory na długo cieszyły nas swoim smakiem. Warto jednak odpowiednio się do tego przygotować, by uniknąć błędów, które mogą zepsuć cały proces. Poza odpowiednią temperaturą należy pamiętać o kilku szczegółach. 

Pasteryzacja, czyli wekowanie, polega na podgrzewaniu słoików bądź weków wraz z zawartością w temperaturze nie przekraczającej 100 stopni CelsjuszaPasteryzacja - na czym polega? Jak zapasteryzować słoiki?

Jak pasteryzować słoiki? Sprawdzony sposób, z którego możesz korzystać

Pasteryzacja to sposób konserwacji za pomocą podgrzewania produktów spożywczych w celu zabicia drobnoustrojów chorobotwórczych oraz przedłużenia terminu ważności. Proces pozwoli zachować świeżość i smak na dłużej. Wśród metod najpopularniejszą jest pasteryzacja w garnku. Polega na umiejscowieniu słoików w garnku, zalaniem wodom i podgotowaniem przez odpowiedni czas. Ten sposób jednak nie zawsze się sprawdza, wystarczy, że nasze słoiki przez moment się zetkną i istnieje ryzyko pęknięcia, co za tym idzie zmarnowania naszej pracy i produktu. 

Wekowanie w piekarniku to znacznie łatwiejsza metoda. Kluczowy jest odpowiedni wybór słoików - nadawać się będą te typu twist off, ich stan nie może być w żaden sposób naruszony, zakrętki nie mogą mieć śladów rdzy ani innych uszczerbków. Niepozorne, minimalne skazy naczynia mogą zaważyć o efekcie końcowym. Temperatura jest równie ważna jeśli twoje przetwory są gorące - możesz włożyć je do nagrzanego już piekarnika do 130 stopni. Jeśli jednak twoje słoiki już zdążyły nieco ostygnąć, włóż je do zimnego piekarnika i włącz temperaturę 130. Układ słoików także ma znaczenie - ruszt warto wyłożyć ręcznikiem albo ściereczką w celu odseparowania dna słoików od gorącego podłoża. 

Zobacz wideo Sezon w pełni. Jak pasteryzować przetwory?

Jak pasteryzować ogórki w piekarniku? 

Wśród najchętniej przygotowywanych przetworów są oczywiście ogórki, które zajmują piedestał w każdej spiżarni. O wyjątkowym smaku decyduje odpowiednie przygotowanie oraz wykorzystanie najlepszych jakościowo składników. Pasteryzacja jest równie ważna. Przygotowane ogórki szczelnie zamykamy i wkładamy do zimnego piekarnika i ustawiamy 130 stopni w trybie góra-dół - naczynia nie powinny się ze sobą stykać. Słoiki pozostawiamy w piekarniku na godzinę. Następnie wyciągamy je, kładziemy na ręczniku kuchennym w zaciemnionym miejscu przynajmniej na 24 godziny.

Czy ogórki kiszone się pasteryzuje?

Kiszonki to bez wątpienia przetwory przeważające w domowych spiżarniach. Ogórki, kapusta czy zakwasy to klasyka polskiej kuchni i dodatek wielu tradycyjnych dań. Są też chętnie przygotowywane w domu. Warto jednak wiedzieć, że pasteryzacja ogórków kiszonych jak i innych tego typu produktów, mija się z celem. Wekowanie czy pasteryzacja zabija bakterie, które są dla nas tak cenne. Podwyższona temperatura ma niekorzystny wpływ na wartości odżywcze - zmniejsza się zawartość niektórych, nietrwałych witamin, bakterii probiotycznych. Z tego względu kluczowy jest odpowiedni dobór czasu pasteryzacji do produktu - aby jak najmniej utracić cennych składników.

Więcej o: