Jak szybko pozbyć się piasku z grzybów? Babcina metoda z wrzątkiem i przyprawą gwarantuje efekt

Zbieranie grzybów to uwielbiana jesienna aktywność Polaków. Tradycyjna kuchnia pełna jest leśnych rarytasów. Zanim jednak produkt trafi na talerz, trzeba go oczyścić z runa i piasku. Jak zatem ekspresowo pozbyć się nieczystości? Babcina metoda z wrzątkiem i popularną przyprawą gwarantuje szybkie uporanie się z problemem.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Chociaż zbieranie grzybów należy do wyjątkowo przyjemnych i relaksujących hobby, tak obieranie i mozolnie oczyszczanie ich już niekoniecznie. Jak zatem szybko pozbyć się piasku i runa z leśnych rarytasów? To prostsze niż mogłoby się wydawać - wystarczą dwa produkty i jedna z babcinych metod. 

Jak szybko pozbyć się piasku z grzybów? Babcia ma na to swój sposób

Fani grzybobrania w tym roku nie mogą narzekać na złe warunki i brak plonów. Wielu poszukiwaczy wraca do domów z koszami pełnymi dóbr lasu. Świeże grzyby wymagają jednak szybkiego wykorzystania do dań, wysuszenia lub zamrożenia - w przedziwnym razie szybko się zepsują. Czynnością, która poprzedza obróbkę termiczną, jest obowiązkowe oczyszczanie z runa i piachu. Zadanie nie należy do najprzyjemniejszych - praca jest mozolna, a końca często nie widać. Aby uniknąć nieprzyjemnego zgrzytania piasku podczas jedzenia grzybów, wiele osób decyduje się na czyszczenie każdej sztuki. 

Znacznie szybszą metodą, która gwarantuje doskonały efekt, jest pominięcie mozolnego czyszczenia każdego grzyba. Wystarczy sięgnąć po durszlak, sól, wodę i duży garnek! Te babcine sztuczki pozwolą ekspresowo pozbyć się runa i piachu.

Zobacz wideo Jak oczyścić kurki, czyli grzyby bez zarzutu

Babcina metoda z wrzątkiem szybko usunie piasek z grzybów

Pierwsza babcina metoda polega na wrzuceniu grzybów do osolonego wrzątku. Kluczowy jest duży garnek, do którego wrzucamy grzyby. Później wystarczy je zamieszać i chwilę odczekać. Runo, piach i inne zanieczyszczenia szybko opuszczą powierzchnię grzyba i albo opadną na dno lub będą unosić się na powierzchni. Wystarczy odcedzić grzyby i gotowe! Tak przygotowane produkty śmiało, można dodać do zup, sosów i innych dań bez obaw, że w trakcie jedzenia ziarenka piasku zaskrzypią pod zębami. 

Innym trikiem wykorzystywanym w wielu domach jest użycie zimnej wody. Warto jednak zastosować to w przypadku mniejszych grzybów. Dary lasu zanurzamy w osolonej wodzie i chwilę czekamy. Podobnie jak z wrzątkiem - zanieczyszczenia znikną z kapeluszy i nóżek. Warto podkreślić, że obie metody sprawdza się jedynie, gdy chcemy grzyby użyć do przetworów lub gotować, smażyć czy zapiekać. Produkty przeznaczone do suszenia czy mrożenia nie powinny być wcześniej moczone. Czyszczenie ręczne będzie w tym przypadku konieczne. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.