Jak czyścić grzyby? Kilka praktycznych wskazówek na temat tego, co zrobić tuż po grzybobraniu

Jak czyścić grzyby? W krótkim odstępie czasu od zbiorów, tak aby nie uszkodzić delikatnych kapeluszy. Sprawdź nasz poradnik dla początkujących grzybiarzy.

Czyszczenie grzybów- kilka zasad tuż po zbiorach 

Zbieranie grzybów to nie tylko fantastyczne hobby, ale też okazja do przygotowania aromatycznego obiadu lub zapasów na zimę. Po grzybobraniu przychodzi na czas na selekcję zebranych okazów. Każdy, kto ma, chociaż najmniejsze wątpliwości, czy dany grzyb jest jadalny, powinien udać się w miejscowej stacji sanepidu, gdzie bezpłatnie i często nawet w weekend można zweryfikować zbiory. Po wstępnej selekcji przychodzi czas na czyszczenie grzybów. Główna zasada jest taka, że należy tego dokonać najpóźniej dwie godziny po zbiorach, w późniejszym okresie usunięcie plam z kapeluszy może nie być takie proste. Poniżej znajdziesz konkretne informacje odnośnie różnych gatunków: 

Czyszczenie grzybów leśnych:

Jak czyścić kurki- sprytny patent z solą  

Zastanawiasz się jak czyścić kurki, aby nie uszkodzić tych delikatnych grzybów? Poniżej prezentujemy prosty patent, dzięki któremu można zaoszczędzić dużą ilość czasu i nie narobić bałaganu w kuchni. 

Czyszczenie kurek- krok po kroku 

  1. grzyby przekładamy do dużej miski i posypujemy solą 
  2. następnie zalewamy je przegotowaną wodą i delikatnie mieszamy przy pomocy łyżki
  3. na koniec kurki wykładamy na cedzak i gotowe

W miarę potrzeby całą operację można powtórzyć nawet trzy razy. 

Zobacz też: Grzyby 2021 - woj. dolnośląskie. Gdzie szukać, aby grzybobranie było udane? [LISTA MIEJSC]

Zobacz wideo Pyszne dania z kurkami. Wypróbuj te przepisy

Jak czyścić borowiki do suszenia?- sposób ze szczoteczką do zębów 

Borowiki podobnie jak inne grzyby powinny być czyszczone najpóźniej kilka godzin po grzybobraniu. Zastanawiasz się jak czyścić borowiki i co będzie Ci potrzebne? Na wstępnym etapie igły, mech oraz ziemię można usunąć przy pomocy szczoteczki do zębów lub zwykłej ściereczki. Czyszczenie grzybów leśnych tej odmiany do suszenia nie jest trudne, wystarczy postępować według opisanej wyżej metody. 

Zobacz też: Kurki - właściwości odżywcze. Dlaczego warto je jeść? Poza smakiem masa plusów

Czyszczenie borowików do marynaty 

Do marynaty grzyby moczymy przez pół godziny w osolonej wodzie. Następnie można je z powodzeniem poddać dalszej obróbce. Część osób uważa, że należy usunąć nogę, ze względu na to, że bez tego kapelusz może stać się gorzki. Jednak wielu grzybiarzy nie stosuje tej metody, wszystko zależy od późniejszych działań. 

Jak czyścić prawdziwki? Skrobanie skórki 

Prawdziwki to gatunek grzybów uwielbianych przez robaki, dlatego, zanim przystąpimy do czyszczenia, należy sprawdzić, czy grzyb jest zdrowy, nie ma robaków oraz pleśni. Nasze babcie na pytanie jak czyścić prawdziwki z robaków, odpowiedziałaby: wsadzić do pieca, ale dziś się już nie praktykuje tej metody na ciepło. Zarobaczone grzyby trzeba po prostu wyrzucić.

Czyszczenie prawdziwków krok po kroku: 

Oto kolejny sposób na czyszczenie prawdziwków:

  1. Czyścimy nóżki i kapelusze przy pomocy suchej ściereczki. 
  2. Następnie należy zeskrobać skórkę z nóżek. 
  3. Grzyby wkładamy do zimnej wody. 

Jak czyścić kanie? Ekspresowy sposób na czyste grzyby 

Kanie to ciekawy sposób na wege kotlety, wystarczy zamoczyć kapelusze w jajku i usmażyć na patelni. Zanim jednak przejdziemy do gotowania, grzyby należy najpierw oczyścić. Jak czyścić kanie? Najprostsza odpowiedź brzmi- dokładnie, kania posiada dość duży kapelusz, pod którym może się kryć kilka niespodzianek. 

Czyszczenie kani krok po korku:

  1. Odcinamy nóżki. Następnie czyścimy szczoteczką lub małym nożykiem spód kapelusza.
  2. Na koniec moczyć kanie w zimnej wodzie i osuszyć na ręczniku papierowym. 

Zobacz też: Grzyby podobne do kani. Uwaga, niektóre mogą ci poważnie zaszkodzić

Więcej o:
Copyright © Agora SA